Ogłaszanie naboru na pracę w ramach praktyk i staży staje się coraz bardziej popularne wśród firm szukających alternatywnych sposobów radzenia sobie z kryzysem. Analiza ogłoszeń o pracę obsługiwanych w ciągu ostatnich 2 lat przez K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego wykazała wzrost tego typu rekrutacji o 75% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed kryzysu.
„Pozyskanie studenta do pracy jest dla firmy sposobem na oszczędną politykę kadrową a dla stażysty szansą na zdobycie kwalifikacji i umiejętności zawodowych jeszcze podczas studiów” – mówi Katarzyna Pawełek z K&K Selekt. Obecnie firmy stawiają praktykantom bardzo wysoką poprzeczkę. Od kandydatów najczęściej wymagane są doskonałe zdolności organizacyjne i komunikacyjne oraz znajomość przynajmniej dwóch języków obcych. „Pomimo tych wyśrubowanych wymagań zgłasza się do nas wielu chętnych studentów chcących podjąć pracę w ramach praktyk. Doskonale zdają sobie sprawę, że zyskują dzięki temu atut w postaci doświadczenia zawodowego, którym mogą się pochwalić przyszłemu pracodawcy. Ponadto liczą na możliwość podjęcia stałej współpracy po pomyślnym odbyciu praktyk” – twierdzi Katarzyna Pawełek.
Nowością w ostatnim okresie jest ogłaszanie przez duże firmy produkcyjne i międzynarodowe koncerny naborów na praktyki wieloosobowych, zagranicznych grup studenckich. „Takie rekrutacje prowadzimy min. w oparciu o umowy podpisane z uczelniami z Ukrainy, które umożliwiają nam realizację tzw. programu płatnych praktyk studenckich (PPPS). W ostatnich 2 latach w ramach PPPSu na płatny staż w Polsce przyjechało ponad 250 studentów z Ukrainy” – dodaje Katarzyna Pawełek.
Z takiej opcji korzystają najczęściej duże, prężnie rozwijające się polskie firmy produkcyjne będące w sytuacjach nadprodukcji oraz w trakcie realizacji pozaplanowych zleceń. Praktyki trwają od 2-6 miesięcy.
Źródło: www.kkselekt.com