W poszukiwaniu lepszej pracy i płacy

przeprowadzkaOczekiwania finansowe osób, które biorą pod uwagę możliwość wyjazdu za pracą do innego województwa, są wyższe od kwot wskazywanych przez poszukujących pracy w miejscu zamieszkania. Najbardziej wymagający są mieszkańcy województw pomorskiego i małopolskiego, najmniej lubelskiego. Mazowsze, mimo tego, że jest największym rynkiem pracy w kraju, nie we wszystkich regionach jest najczęściej wskazywanym kierunkiem migracji – wynika z analizy oczekiwań finansowych użytkowników serwisu Pracuj.pl.

Podczas rejestracji w portalu Pracuj.pl, osoby poszukujące pracy mogą zadeklarować, jakiego oczekują wynagrodzenia. Kwota podana przez użytkownika jest ujawniana tylko potencjalnemu pracodawcy, zainteresowanemu życiorysem danego kandydata. Jak wynika z zebranych w ten sposób danych, osoby, które biorą pod uwagę możliwość wyjazdu za pracą do innego województwa, mają wyższe wymagania finansowe od tych, którzy ograniczają poszukiwania do miejsca zamieszkania.

Największa różnica pomiędzy pensją „wyjazdową” a średnim wynagrodzeniem wskazywanym w regionie zamieszkania występuje w Pomorskiem. Mieszkańcy Pomorza, biorący pod uwagę pracę w woj. mazowieckim, oczekiwaliby średniej pensji 4751 zł brutto. To kwota wyższa o niemal 2000 złotych od średniej wskazywanej przez poszukujących pracy tylko w województwie pomorskim.

Mieszkańcy województwa śląskiego jako dwa najczęstsze kierunki wyjazdu „za pracą” wskazali małopolskie i dolnośląskie oraz kwoty o ponad 1000 złotych wyższe od 2431 złotych brutto (średnia wskazywana dla woj. śląskiego). Mieszkańcy woj. mazowieckiego także biorą pod uwagę pracę w innym regionie, ale oczekują w zamian wyższych kwot. Przeprowadzając się do ościennego woj. łódzkiego chcieliby zarabiać średnio 1000 zł więcej niż podejmując pracę w miejscu zamieszkania, a w przypadku odleglejszego woj. małopolskiego nawet 1350 zł więcej.

Zdecydowanie mniejsze oczekiwania finansowe, związane z pracą w jednym z dwóch najbardziej preferowanych kierunków migracji, mają osoby pracujące w woj. lubelskim i opolskim. Byłby skłonne przeprowadzić się już za średnio 500 zł więcej.

Tabela 1. Różnice w oczekiwaniach finansowych wg województwa obecnego zamieszkania i 2 najczęściej wskazywanych preferowanych województw (średnie kwoty brutto).

pracuj1

Źródło: Analiza oczekiwań finansowych użytkowników portalu Pracuj.pl

 

Mazowsze nie zawsze pierwszym wyborem

Choć z raportu „Rynek pracy specjalistów” portalu Pracuj.pl wynika, że woj. mazowieckie ma najwięcej do zaoferowania osobom szukającym pracy (w III kwartale tego roku było to prawie 20% wszystkich ofert umieszczonych w serwisie), to, jak się okazuje, nie we wszystkich regionach znajduje się wśród najczęściej wskazywanych kierunków migracji.

Osoby zarejestrowane w Pracuj.pl, rozważające przeprowadzkę w celu znalezienia pracy, najczęściej na pierwszym miejscu wskazują, co jest dość oczywiste, województwa sąsiadujące z obecnym miejscem zamieszkania. Mazowieckie wskazywane jest często, ale np. użytkownicy mieszkający w województwach: kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, śląskim, lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim nie wymieniają woj. mazowieckiego wśród dwóch najbardziej preferowanych kierunków przeprowadzki.

Największe oczekiwania w woj. pomorskim, najmniejsze na Lubelszczyźnie

Użytkownicy Pracuj.pl, biorący pod uwagę pracę w woj. mazowieckim, w większości przypadków chcieliby zarabiać więcej niż średnia krajowa, czyli ponad 3283 zł brutto, choć najczęściej wskazywanym przedziałem jest 2000-3000zł brutto.

Największe oczekiwania względem pożądanego wynagrodzenia w woj. mazowieckim mają mieszkańcy Pomorza (4 751 zł brutto). Oczekiwania na niewiele niższym poziomie (średnio 4507 zł brutto) mają osoby mieszkające w woj. dolnośląskim. Sporo chcieliby zarabiać na Mazowszu mieszkańcy woj. małopolskiego – o 66% więcej niż osoby mieszkające i szukające pracy tylko w Małopolsce.

Najmniejsze oczekiwania wobec pracy na Mazowszu, nawet poniżej średniej krajowej, oscylujące w okolicach 3000 zł brutto, mają mieszkańcy woj. lubelskiego (2780 zł brutto), podlaskiego (2979 zł brutto), świętokrzyskiego (3097 zł brutto) i warmińsko-mazurskiego (3181 zł brutto).

 

Wykres 1. Różnica w oczekiwaniach finansowych osób rozważających przeprowadzkę do woj. mazowieckiego, a oczekiwaniami osób, które szukają pracy w regionie zamieszkania.

pracuj2


Podobne wnioski wynikają z analizy grupy wiekowej 30-39 lat, czyli osób, które co najmniej od kilku lat są obecne na rynku pracy. Największe oczekiwania względem pożądanego wynagrodzenia mają znów osoby z woj. pomorskiego, które rozważając wyjazd „za pracą” do mazowieckiego wskazują kwotę 6 504 zł brutto; najmniejsze natomiast mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy byliby zadowoleni z płacy na poziomie 4165 zł brutto.

Osoby rozważające przeprowadzkę do woj. mazowieckiego, które chciałyby zarabiać powyżej 12 000 zł (największej możliwej do wskazania kwoty) stanowią zaledwie 2,4% wszystkich badanych.

KOMENTARZ DO WYNIKÓW ANALIZY

Wyjazd „za pracą” do innego województwa to czasem najlepsze rozwiązanie dla osób poszukujących pracy, szczególnie w czasach dekoniunktury gospodarczej. Trudno się także dziwić, że podejmując taką decyzję pracownicy liczą na wyższe wynagrodzenie w nowym miejscu pracy.

Największe oczekiwania, względem zarobków w innym województwie niż macierzyste, mają mieszkańcy województw zamożnych, na przykład pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego czy mazowieckiego. Jest to dość oczywiste, bo dla nich przeprowadzka do innego regionu musi być szczególnie atrakcyjna finansowo, gdyż w tych regionach stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę, nawet w czasach kryzysu.

Wydaje się, że oczekiwania osób poszukujących pracy nie są bardzo wygórowane, najwięcej, bo prawie 1/3 badanych, wskazała bowiem przedział 2000-3000 zł brutto. Być może jest to odzwierciedlenie atmosfery, która panowała i nadal panuje na naszym rynku pracy. Warto wspomnieć, że analiza objęła wyłącznie użytkowników, którzy zarejestrowali się w naszym serwisie w okresie od października 2008 do września tego roku, czyli tak naprawdę w czasie największych zmian na polskim rynku pracy, wywołanych światowym kryzysem gospodarczym.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Metodologia:

Analizie poddano profile 150881 zarejestrowanych internautów – użytkowników portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, którzy przy rejestracji uzupełnili pole „oczekiwane wynagrodzenie”. Dla zachowania aktualności danych, analiza obejmuje wyłącznie użytkowników zarejestrowanych w Pracuj.pl w okresie od 10.2008 do 09.2009.

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 10 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata.

www.pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0