Zawody i kompetencje 2020 roku wg. PARP

futurePolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała raport pt: Foresight kadr nowoczesnej gospodarki, w którym dokonano analizy przyszłości polskich kadr w kontekście nowych zawodów oraz kompetencji pracowników i kadry zarządzającej.

W raporcie przedstawiono trzy potencjalne scenariusze rozwoju Polski, mające wpływ na kształt rynku pracy oraz analizę rozwoju czterech branż: technologii informacyjno-komunikacyjnych, przemysłu chemicznego, maszynowego oraz energetycznego.

Dzisiejsze zmiany na rynku pracy coraz wyraźniej pokazują, że zmierzamy do takiego modelu pracy, w którym nie obowiązują stałe miejsce i godziny świadczenia obowiązków zawodowych. Ścisły nadzór nad wykonaniem zadań jest zastępowany przez wymóg kreatywności i innowacyjności, a praca odbywa się w trybie projektowym oraz w oparciu o zespół. Przewidywania ekspertów odnośnie kilkunastu najbliższych lat pokazują, że umiejętności i kompetencje, które dziś są mile widziane, w przyszłości będą należały do standardowego wachlarza wymagań stawianych pracownikom. Kluczowe z nich to: przekwalifikowalność, mobilność przestrzenna, umiejętność zarządzania wiedzą, znajomość technologii informatycznych, kreatywność i przedsiębiorczość, umiejętność pracy w zespole, a także znajomość języków obcych i umiejętność funkcjonowania w otoczeniu międzynarodowym.

Powstanie wiele nowych zawodów i upowszechnią się niszowe dzisiaj specjalności. Dynamicznie rozwijały się będą w szczególności te związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT) i koniecznością uporządkowania coraz szerszego strumienia informacyjnego. Zwiększy się zapotrzebowanie na różnego rodzaju szkoleniowców i trenerów. W konsekwencji rozwoju ICT wzrośnie popyt na teleedukatorów, specjalistów edukacji wspomaganej komputerowo, brokerów edukacyjnych czy ekspertów ds. technologii dydaktycznych. Z kolei komplikacja relacji biznesowych i społecznych oraz presja konkurencyjna między pracownikami spowodują, że upowszechni się zawód coacha.

Na jakie zawody i specjalności będzie największy popyt już za kilka lat? Czemu nauczenie się jednego konkretnego fachu nie zapewni spokojnej przyszłości zawodowej? Co spowoduje, że od inżynierów, czy informatyków pracodawcy coraz częściej będą wymagali rozwiniętych umiejętności społecznych? Kto będzie porządkował narastający chaos informacyjny? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Świat pracy w perspektywie najbliższych 10 lat”” w portalu rynekpracy.pl oraz w raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki”.

Źródło: rynekpracy.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0