Praca szkodzi zdrowiu – wyniki badania

pracaszkodziZdecydowana większość Europejczyków uważa, że praca pogarsza ich zdrowie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut TNS na zlecenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

28 proc. ankietowanych uważa, że praca bardzo pogarsza ich zdrowie, a 47 proc., że w pewnym stopniu. Tylko 15 proc. oceniło, że niezbyt, a 6 proc. – że wcale. Liczby te nie sumują się do 100, bo 4 proc. respondentów odparło, że nie ma zdania.

Litwa jest krajem, gdzie największy procent (91) mieszkańców uważa, że praca „bardzo” lub „w pewnym stopniu” pogarsza ich zdrowie. Najmniejszy procent osób uważających, że praca szkodzi na zdrowie, ma Malta (61 proc.).


W Polsce 14 proc. respondentów uznało, że brak zdrowia jest spowodowany pracą „w bardzo dużym stopniu”, 53 proc. – że „w dużym stopniu”, 21 proc. – że „w niezbyt dużym stopniu”, a 1 proc. – że wcale.

Według dyrektora Agencji Jukki Takali wyniki sondażu są „zaskakujące”. Jest on zdania, że „wpływ pracy na zdrowie jest oczywiście rzeczywisty”, ale „oczekiwania wobec pracy także wzrosły: jej jedyną funkcją nie jest już zapewnienie przetrwania”.

Jeśli chodzi o warunki pracy, 57 proc. ankietowanych uznało, że poprawiły się one bardzo lub raczej (w Polsce 47 proc.).

61 proc. respondentów uważa, że kryzys spowoduje pogorszenie warunków pracy (w Polsce 45 proc.).

Sondaż przeprowadzono na próbie 27 106 osób w dniach 24 marca – 12 maja tego roku, Margines błędu dla całej UE wyniósł 0,3-0,6 proc., a dla poszczególnych państw 1,4-3,1 proc.

Źródło: PAP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0