Ministerstwo Pracy: na koniec roku bezrobocie 11-12 proc.

Na koniec roku bezrobocie może wynieść 11 -12 proc., w najczarniejszym scenariuszu może to być 13 proc. To, że liczba osób bez pracy wzrośnie jesienią, jest pewne, ale takie zjawisko występuje normalnie, przede wszystkim ze względu na koniec prac sezonowych – powiedziała w środę PAP wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Na razie stopa bezrobocia nie rośnie. GUS podał w środę, że stopa bezrobocia w sierpniu 2009 r. była taka sama jak w lipcu i wyniosła 10,8 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia wyniosła 1 mln 689 tys. osób. Pracodawcy zgłosili w sierpniu 78,9 tys. ofert pracy. Miesiąc wcześniej było ich 79,8 tys.

wykresZdaniem Ostrowskiej, Polsce nie grozi bezrobocie na poziomie 20 proc., co przewidywali niektórzy eksperci. „Wszystko wskazuje na to, że na koniec roku bezrobocie będzie wahało się w granicach 11-12 proc., a w najczarniejszym scenariuszu może dojść do 13 proc.” – powiedziała.

Ostrowska zaznaczyła, że raczej nie spodziewa się jesienią „boomu” absolwentów rejestrujących się w urzędach pracy. Poinformowała, że wielu z nich, przede wszystkim ze szkół wyższych, zarejestrowało się jako bezrobotni już w lipcu, bowiem chcieli jak najszybciej znaleźć pracę, a jako stażyści – których miejsce pracy jest dofinansowywane – są dla pracodawców atrakcyjni.

„Na jesienny wzrost bezrobocia wpłynie także zakończenie większości prac sezonowych, głównie w rolnictwie i budownictwie. Nie można jednak przewidzieć, jaki będzie spadek ofert pracy w tych sektorach, bo zależy on od wielu czynników, chociażby od pogody” – powiedziała Ostrowska.

Odnosząc się do sierpniowego spadku liczby ofert pracy, wiceminister podkreśliła, że nie każdy pracodawca musi zgłaszać swoją ofertę do urzędu pracy – jest więc wiele ofert, które nie są uwzględniane w statystykach GUS. Ostrowska zauważyła, że nie można jeszcze powiedzieć, czy w zachowaniu, a tym bardziej zwiększaniu liczby miejsc pracy pomaga pakiet antykryzysowy. „Pakiet działa dopiero miesiąc. O zapisane w nim wsparcie wystąpiło dotąd 9 firm. Na efekty przewidzianych w pakiecie zmian w prawie pracy trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy” – powiedziała Ostrowska.

Trochę mniej optymistyczne płyną od minister finansów Luksemburga. Jean-Claude Juncker stwierdził, iż stopa bezrobocia w krajach strefy euro wciąż będzie się pogarszać przez następne dwa lata. Wywiad z Junckerem zamieścił luksemburski magazyn Telecran.

„Bezrobocie będzie wzrastać do późnych miesięcy 2011 roku. Najgorsze wciąż przed nami” – powiedział Juncker. Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w lipcu do 9,5 proc., czyli najwyższego poziomu od 10 lat.
Komisja Europejska przewiduje wzrost bezrobocia do 11,5 proc. w przyszłym roku.

Źródło: PAP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0