48% pracodawców będzie zatrudniać tej jesieni

AntalPrawie połowa pracodawców (48%) planuje zatrudnienie pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie w następnym kwartale tego roku, a jedynie 26% planuje zwolnienia – wynika z czwartego, międzynarodowego badania ‘Global Snapshot’ przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International.

Opublikowany 21 września 2009, międzynarodowy raport ‘Global Snapshot’ Antal International został przygotowany na podstawie anonimowych ankiet i wywiadów przeprowadzonych z ponad 7000 przedsiębiorstwami w 34 krajach na całym świecie. Ankietowani zostali zapytani o tendencje zatrudnienia (rekrutacji i zwolnień) na chwilę obecną oraz prognozy na następne trzy miesiące.

„Bylibyśmy bardzo odważni stwierdzając, że kryzys już całkowicie za nami. Jednak wyniki badania ‘Global Snapshot’ sugerują, że najgorsze najprawdopodobniej mamy już za sobą wyjaśnia Artur Skiba, Dyrektor Zarządzający Antal International. „Rynek pracy od zawsze był papierkiem lakmusowym stanu gospodarki, dlatego polepszające się nastroje pracodawców pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość”.

Prognozy zatrudnienia specjalistów i menedżerów, nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie, mogą zatem sugerować, że rynki powoli zaczną się odbijać. Wskaźnik aktywnego zatrudniania ekspertów w Polsce wynosi obecnie 53% – jest to wynik o 10 punktów procentowych wyższy niż stawiane prognozy w kwietniu na poziomie 43%. Odsetek firm obecnie zwalniających pracowników wynosi 28%, ale już tylko 26% ankietowanych firm deklaruje zwolnienia w następnym kwartale.

Gdzie najłatwiej będzie znaleźć pracę specjalistom i menedżerom tej jesieni? Najwyższe wskaźniki planowanego zatrudnienia deklarują organizacje z branż: farmaceutycznej (65%), sprzedaży i marketingu (54%), finansów i księgowości (48%) oraz bankowości i ubezpieczeń (48%). Coraz mniej pracodawców planuje także zwolnienia pracowników. „Cieszą deklaracje firm dotyczące zwolnień, zwłaszcza w branżach dotąd najsilniej dotkniętych przez kryzys, w motoryzacji (5% – najniższy wskaźnik w całym badaniu), nieruchomościach (10%) czy produkcji i logistyce (15%). Jednocześnie firmy ostrożnie przygotowują się do zatrudniania – analogicznie 35%, 30% i 39% firm planuje nowe projekty rekrutacyjne tej jesieni” konkluduje Artur Skiba.

AntalbranzeŹródło: Antal International, Wrzesień 2009


Jak rynek pracy wygląda na świecie i jak może się zmienić w nadchodzącym kwartale?

Europa Zachodnia Najwyższe wskaźniki planowanego zatrudnienia deklarują pracodawcy z takich krajów jak Luksemburg (75%), Belgia (70%), Francja i Holandia (po 60%) oraz Wielka Brytania (58%). Silne uzależnienie od sektora finansowego było zapewne powodem najbardziej pesymistycznych wyników pochodzących ze Szwajcarii, w której tylko 37% firm planuje nowe projekty rekrutacyjne.

Europa Wschodnia i EurazjaNajwyższe wskaźniki aktywnej rekrutacji deklarują pracodawcy z Rosji (62%), Czech (60%), Polski (53%) i Bułgarii (54%), najniższe z Węgier (26%), Turcji (30%) i Chorwacji (32%).

Afryka i Bliski Wschód Pomimo kryzysu wiosną tego roku, najatrakcyjniejszym rynkiem pracy dla specjalistów i menedżerów jest Egipt – aż 61% pracodawców deklarowało aktywne zatrudnianie ekspertów. Także mimo widocznego już końca „boomu” na rynku pracy w rejonie Zatoki Perskiej, wskaźniki aktywnego zatrudnienia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są nadal na przyzwoitym poziomie 46%, a prognozy wskazują na 49% w następnym kwartale.

Azja Spory wzrost pewności pracodawców w Chinach (74% aktualnie zatrudnia) wskazuje, że rynek chiński stopniowo odbija się po słabym półroczu tego roku. Podobna sytuacja jest także na indyjskim rynku pracy – tu wskaźnik aktywnego zatrudnienia na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie wzrósł z 29% w kwietniu tego roku do 51% obecnie.

Ameryka Według najnowszego badania ‘Global Snapshot’, rynek pracy dla specjalistów i menedżerów w USA znacznie się poprawił. Wiosną tego roku 43% firm deklarowało zatrudnienie ekspertów, obecnie ten wskaźnik wzrósł do 55%. Równolegle odsetek deklarowanych zwolnień spadł z 38% do 34%.


O Antal International  w Polsce
Polski oddział rozpoczął działalność w 1996 roku. Obecnie biuro w Warszawie liczy kilkudziesięciu konsultantów, co czyni spółkę zdecydowanym leaderem na polskim rynku rekrutacyjnym. Antal International jako jeden z pierwszych wśród firm rekrutacyjnych, wprowadził podział zespołów  według matrycy macierzowej tzw Matrix Portfolio. Dzięki niej konsultanci specjalizują się w wąskich branżach  i sektorach, przez co są ekspertami w swoich dziedzinach. To pozwala na lepsze zrozumienie branży i co za tym idzie wymagań kandydatów i potrzeb klientów.

Metodologia badania
Badanie przeprowadzono w okresie od 21 lipca do 21 sierpnia 2009 na próbie 7397 przedsiębiorstw w 34 krajach w Europie, Azji, Afryce i Amerykach. Badania przeprowadzono rozsyłając ankietę elektroniczną i przeprowadzając wywiad telefoniczny. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie jak i pracownicy  działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce udział w badaniu wzięło 676 firm.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0