MPiPS wydało poradnik dla pracodawców i pracowników

konferencja_24.08.09Ministerstwo Pracy wydało poradnik dla pracodawców i pracowników, w którym można znaleźć informacje o nowych przepisach antykryzysowych.

Rządową instrukcję będzie można znaleźć w każdym biurze Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tam też przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z pomocy państwa ze względu na zmniejszone o jedną czwartą obroty, powinni składać wnioski o wypłatę dotacji do wynagrodzeń pracowników. Broszury znajdą także we wszystkich urzędach wojewódzkich.

Broszurę w wersji pdf można pobrać klikając tutaj.

Poradnik ma przybliżyć przedsiębiorcom przepisy nowej ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców, która weszła w życie 22 sierpnia 2009 r.

Z pakietu może skorzystać przedsiębiorca, który znalazł się w przejściowych trudnościach finansowych oraz – w części dotyczącej organizacji czasu pracy – wszyscy przedsiębiorcy bez względu na sytuację finansową. Również wszystkich przedsiębiorców dotyczyć będą szczególne zasady zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony.

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w kłopotach finansowych mogą liczyć na dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas przestoju ekonomicznego i obniżenia wymiaru czasu pracy. Otrzymają również dofinansowanie na opłacenie składek pracowników na ubezpieczenie społeczne w części płatnej przez pracodawcę (płatne z FGŚP). Mają również możliwość renegocjacji warunków spłaty należności FGŚP powstałych przed 30 czerwca 2008 roku oraz możliwość dofinansowania kosztów szkolenia (maksymalnie przez 6 miesięcy) lub studiów podyplomowych (maksymalnie 12 miesięcy) pracowników pod warunkiem utworzenia funduszu szkoleniowego.

Nowa ustawa, biorąc pod uwagę kryzys i konieczność zachowania miejsc pracy, stwarza wszystkim przedsiębiorcom możliwość wydłużania okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Pracodawcy mogą wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy przewidujący różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy oraz zatrudnić pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony maksymalnie do 24 miesięcy.

Pracownik, który wyrazi zgodę na objęcie go przestojem ekonomicznym ma prawo do świadczenia lub stypendium czy wynagrodzenia – maksymalnie przez 6 miesięcy. Łącznie dofinansowanie nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika.

Źródło: Rzeczpospolita, MPiPS


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0