10 prezesów z największymi obniżkami płac

MooreRok 2008 z pewnością nie był korzystny dla osób zarządzających największymi przedsiębiorstwami na świecie. Nie dość, ze musiały one stawić czoła niespotykanym wyzwaniom związanym z globalnym kryzysem, to na dodatek większość z nich została postawiona przed faktem obniżki wynagrodzenia. Wielu CEO dobrowolnie zdecydowało się na obniżenie swoich zarobków. Innych zmusiły do tego dopiero uchwały rad nadzorczych i zarządów.

Absolutnym rekordzistą pod względem obniżki płacy jest Nicholas Moore z największego banku inwestycyjnego w Australii – Macquarie Group. Jego całkowite wynagrodzenie spadło o blisko 19,7 mln USD. Większą cześć tej kwoty stanowiła krótkoterminowa premia gotówkowa. Nikogo jednak nie zdziwiła taka obniżka, ponieważ bank w 2008 roku zanotował ponad 50% spadek zysku.

Na drugim miejscu znalazł się zarządzający gigantem paliwowym – Chevron, David O’Reilly, któremu całkowite zarobki zmniejszono o 12,3 mln USD (39%). W porównaniu z 2008 rokiem, nie zmieniono jego wynagrodzenia podstawowego. Natomiast redukcji uległy przed wszystkim: roczny bonus (o 11%) oraz wynagrodzenie w postaci akcji (o 58%).

Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają Stephen Hemsley z United Health, którego wynagrodzenie spadło o „zaledwie” 1,8 mln USD oraz Kelly Martin z farmaceutycznej firmy Elan. Jego zarobki zmniejszono o 1mln USD (56%).

W poniższym zestawieniu na uwagę zasługuje jeszcze jedno nazwisko. To Robert Shillman z firmy Cognex’s. Wysokości jego płacy nie obniżono tak bardzo, jak Nicholasa Moore’a, czy Davida O Reilley’a. Jednak on, jako jedyny w obliczu kryzysu, zrezygnował całkowicie ze swojego wynagrodzenia. Shillman stwierdził, że zdążył już zarobić w swoim życiu tyle pieniędzy, że obecne jego zarobki mogą zostać rozdysponowane w sposób bardziej efektywny pomiędzy osoby, które bardziej tego potrzebują. Znany jest z resztą z tego, że od wielu lat zdobywa się na takie poświęcenia. W czasie poprzedniego kryzysu, z lat 2000 – 2001, również przestał pobierać wynagrodzenie, natomiast w latach 2004 – 2005 poprosił zarząd o przesłanie jego rocznego bonusu na konto organizacji charytatywnych.


prezesi

Źródło: wynagrodzenia.pl na podstawie danych www.timoshea.co.ukŹródło: wynagrodzenia.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0