Za świąteczną sobotę 15 sierpnia pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Muszą go odebrać w terminie wskazanym przez pracodawcę.
15 sierpnia to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest ono dniem wolnym od pracy na podstawie ustawy z 30 lipca 1992 r. Wynika z niej, że dzień wolny za to święto, powinien być w takim wypadku odebrany przez pracownika do końca tzw. okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie.
Zgodnie z kodeksem pracy, maksymalny okres rozliczeniowy generalnie wynosi 3 miesiące. Może jednak być krótszy i wynosić np. miesiąc. Jeżeli zatem w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, to wolne za 15 sierpnia pracownik powinien dostać do końca sierpnia. Jeśli okres rozliczeniowy w zakładzie wynosi trzy miesiące, to zgodnie z rozliczeniem kwartalnym, wolne trzeba odebrać do 30 września.
Niekiedy pracodawca może wskazać konkretny dzień, który w firmie będzie wolny. Zwykle jest to dzień sąsiadujący ze świętem. W wypadku 15 sierpnia br. może to być 14 lub 17 sierpnia.
Według przepisów, prawo do dnia wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, mianowanym czy pracującym w ramach stosunku służbowego. Nie mają natomiast do niego prawa osoby pracujące na zlecenie, umowę o dzieło czy też samozatrudnione.
Prawo do dnia wolnego za 15 sierpnia, ma też znaczenie dla osób, które w tym czasie planują urlop. Będą mogły wydłużyć go o jeden dzień – poniedziałek 17 sierpnia – albo wziąć urlop do czwartku 13 sierpnia włącznie, zaś 14 sierpnia skorzystać z dnia wolnego i przystąpić ponownie do pracy w poniedziałek – 17 sierpnia.
Źródło: PAP