Kryzys a systemy wynagrodzeń

wynagrodzeniePolskie organizacje dynamicznie reagują na przeobrażenia rynkowe i podejmują działania zmierzające do zwiększenia efektywności przetrwania w czasie kryzysu – wynika z analizy danych zebranych przez Katedrę Zarządzania Kapitałem Ludzkim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w trakcie IV Krakowskiego Forum Wynagrodzeń, zorganizowanego w dniach 21-22 maja przez firmę Sedlak & Sedlak. W badaniu wzięli udział przedstawiciele 45 firm, reprezentujących głównie duże przedsiębiorstwa działające w sektorze przemysłowym.

Firmy uczestniczące w badaniu są świadome znaczenia wiedzy o aktualnych stawkach wynagrodzeń obowiązujących na rynku. Aż 78% badanych firm korzysta z raportów płacowych. Liderem wśród tego rodzaju produktów jest raport płacowy opracowany przez firmę Sedlak & Sedlak. Korzysta z niego ponad jedna trzecia (35%) respondentów.


Wykres 1. Wykorzystanie raportów płacowych

s1

Źródło: Katedra Zarządzania Kapitałem Ludzkim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na podstawie badań empirycznych.

 

Pomimo kryzysu, w ponad połowie firm uczestniczących w badaniu płace w 2009 roku wzrosły w stosunku do roku poprzedniego. W 44% przedsiębiorstw poziom wynagrodzenia zasadniczego nie uległ zmianie, a tylko w 5% został zmniejszony.

Według blisko połowy (44%) badanych firm spowolnienie gospodarcze wpływa na zmiany systemu wynagradzania. Spośród najczęściej odczuwanych skutków kryzysu wymieniano: zamrożenie wynagrodzenia zasadniczego (27%), ograniczenia w systemie premiowania (24%), zmiany w systemie nagradzania (22%) oraz ograniczanie dodatkowych świadczeń (19%).

Zdecydowana większość (71%) uczestników badania planuje wprowadzić w najbliższym czasie zmiany w systemie wynagradzania. Prawie jedna czwarta (24%) badanych firm nie zamierza wprowadzać żadnych zmian, a niewielki odsetek (5%) jeszcze nie wie, czy takie zmiany będą dokonywane.

Najczęściej wskazywanym obszarem planowanych zmian w systemie wynagradzania jest system premiowania (47%). Zaraz za nim (25%) plasuje się zmiana wynagrodzenia zasadniczego. Zdecydowanie już rzadziej zmiany mają obejmować składniki pozapłacowe (11%) bądź zasady przyznawania nagród (9%).


Wykres 2. Obszary planowanych zmian w systemie wynagradzania

s2

Źródło: Katedra Zarządzania Kapitałem Ludzkim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na podstawie badań empirycznych.

 

Źródło: wynagrodzenia.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0