Koniec pokolenia 1200 brutto?

absolwenciDzisiejsi studenci są pragmatyczni – chcą pracować w zawodzie zgodnym z kierunkiem studiów, a studia wybierają tak, by w przyszłości zarabiać. Młodzi zwykle nie chcą wyjeżdżać za granicę, nie chcą również pracować za 1 200 zł brutto w kraju – wynika z raportu przeprowadzonego przez serwis GazetaPraca.pl.

Jak pokazują wyniki badania, młode pokolenie Polaków dobrze wie, że życie zawodowe zaczyna się już na studiach. Aż 77% dzisiejszych studentów planuje łączyć naukę i karierę – pracuje co piąty student w wieku 21 lat. Wśród osób starszych o 2-3 lata pracujących jest jeszcze więcej – 54%. Trzy czwarte studentów powyżej 26. roku życia to osoby aktywne zawodowo.

Koniec pokolenia 1 200 zł brutto
Dzisiejsi studenci nie zgadzają się na warunki płacowe zbliżone do krajowego minimum. Za mniej niż 1 200 zł brutto zgodziłoby się – według badania – pracować jedynie 3% studentów i 7% studentek. Dla większości akceptowalne stawki zaczynają się w przedziale 1 201 zł – 1 800 zł netto (43% studentek i 23% studentów). Kolejne 38% przebadanych mężczyzn przyjęłoby propozycję pracy tylko wówczas, jeśli dostaliby od 1 801 zł do 2 500 zł na rękę. Aż jedna czwarta badanych studentów nie poszłaby do pracy za mniej niż 2,5 tys. zł netto.

Najlepsze dobrze płatne zawody
Obecnie, jak wynika z badania, minęły czasy wybierania studiów według zainteresowań. Dzisiejsza młodzież podchodzi bardzo pragmatycznie do wyboru studiowanego kierunku. Decyzje poprzedzają analizą, jakie mają szanse na pracę w danym zawodzie i ile będą zarabiać. Aż 77% studentek i 75% studentów przyznaje, że wybierając kierunek kierowali się możliwościami pracy związanej z podejmowanymi studiami. Ponad 81% studentów ma zamiar pracować po zakończeniu edukacji w zawodzie związanym z kierunkiem studiów.

Wakacyjna praca w Polsce
Zmianom uległo również podejście studentów do wyjazdów zagranicznych i zarabiania w wakacje. 65% studiujących ma zamiar podjąć pracę podczas wakacji. Jednak aż 69% z nich odpowiada, że nie wyjedzie w tym celu za granicę. Taki sposób na zdobycie pieniędzy wskazuje zaledwie 17% ankietowanych.

Raport „Koniec pokolenia 1200 zł brutto” przygotowany został przez agencję badawczą SYNOVATE Polska na zlecenie serwisu GazetaPraca.pl. Badanie przeprowadzono w dniach 9-19 czerwca 2009 roku na grupie 872 studentów (420 mężczyzn i 443 kobiety).

Źródło: GazetaPraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0