Najwięcej ofert dla programistów

itguyW dniu wczorajszym pisaliśmy o rankingu popularności portali pracy. Serwis ogłoszeń, który plasuje się na miejscu trzecim (ponad 800 tyś. odwiedzin miesięcznie) opublikował dane za czerwiec 2009 roku dotyczące branży IT. 

Jak z niego wynika pracodawcy z branż związanych z informatyką, telekomunikacją i e-commerce najwięcej ofert kierowali do programistów. Natomiast pensje w omawianej branży plasują się zdecydowanie powyżej średniej krajowej.

W czerwcu 2009 w infoPraca.pl najwięcej, bo 30 proc. ofert kierowano do programistów, 21 proc. do specjalistów od telekomunikacji, 14 proc. do specjalistów od internetu i e-commerce, a nieco mniej do handlowców, serwisantów czy specjalistów baz danych.

Podobnie jak w czerwcu ubiegłego roku, najwięcej ofert pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. W geografii ofert pracy za granicą nastąpiła jednak zmiana. Teraz ponad połowa z nich pochodziła z Czech, a nie jak wcześniej z Anglii czy Irlandii.

– Dziś trudno sobie wyobrazić nawet małą firmę, która nie stosuje rozwiązań informatycznych. Dlatego też, mimo gorszej kondycji gospodarki, sytuacja informatyków i zawodów związanych
z Internetem i telekomunikacją na rynku pracy wygląda lepiej, niż wielu innych branż –
komentuje czerwcowe wyniki Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie
w I kwartale 2009 roku wyniosło 3185,61 zł brutto. Pensje w branży IT plasują się zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Jak wynika z kalkulatora płac zamieszczonego w serwisie infoPraca.pl, programista może liczyć na średnią pensję w wysokości 5 tys. brutto, administrator sieci 5,8 tys., natomiast kierownik projektów informatycznych aż na 9 tys.

Zbliżone do średniej krajowej zarobki proponowane są grafikom (3,5 tys.) oraz serwisantom komputerów (3 tys.). Na najwyższe zarobki, sięgające 20 tys. brutto, mogą liczyć dyrektorzy działów informatyki w dużych firmach.

– Tempo wzrostu płac spadło, co jest dobrą informacją dla przedsiębiorców, ponieważ oczekiwania potencjalnych pracowników są zdecydowanie bardziej wyważone niż jeszcze przed rokiem. Dzisiaj pracownicy cenią przede wszystkim stabilność zatrudnienia i bardziej rozważnie podejmują decyzję o poszukiwaniu nowego pracodawcy – dodaje Beata Szilf-Nitka.

Według analityków infoPraca.pl w Polsce ciągle wciąż brakuje osób z wykształceniem technicznym. Boom edukacyjny dotyczy przede wszystkim kierunków humanistycznych. Z tego też powodu w ubiegłym roku uruchomiono program stypendialny, zachęcający młodych ludzi do podjęcia studiów na uczelniach technicznych.

Źródło: InfoPraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0