Zainteresowanie pracą w urzędach rośnie

officeNie słabnie zainteresowanie pracą w urzędzie. Tylko w ostatnim roku o ponad 10 tys. wzrosła liczba urzędników administracji publicznej. Najwięcej nowych pracowników przybyło w urzędach samorządowych – ponad 8,2 tys.

Przeciętne zatrudnienie w całej administracji publicznej w 2008 roku wyniosło prawie 390 tys. osób – wynika z najnowszych danych GUS. Rok wcześniej w urzędach pracowało blisko 379,8 tys. osób.

Największą grupę urzędników administracji publicznej stanowili pracownicy jednostek samorządu terytorialnego. W 2008 r. w urzędach samorządowych pracowało 221,7 tys. osób. Tym samym w porównaniu do roku 2007 zatrudnienie wzrosło o 3,9 proc. (8253 osób).

Prawie o jedną trzecią (29 proc.) wzrósł stan kadr w urzędach marszałkowskich – z 7279 osób w 2007 roku, do 9392 w 2008 r. Miało to związek z przygotowaniami samorządów wojewódzkich do pełnienia roli instytucji zarządzających regionalnymi programami operacyjnymi.

Najmniejszy przyrost zatrudnienia (2,36 proc.) zanotowano w gminach i miastach na prawach powiatu. W ubiegłym roku przeciętne zatrudnienie wyniosło tam 158 tys. osób. W 2007 r. było to 154,3 tys.

Spośród wszystkich segmentów administracji publicznej, tylko w urzędach wojewódzkich zanotowano spadek zatrudnienia, i to aż o 1,2 tys. osób.

Większość tych urzędników przeniesiono do urzędów marszałkowskich, w związku z przejęciem przez marszałków niektórych kompetencji wojewodów z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami i prawem wodnym.

Jeszcze 5 lat temu w całej administracji samorządowej było zatrudnionych 195 tys. zł, w tym w gminach i miastach na prawach powiatu 142,2 tys., w powiatach 44,2 tys., w urzędach marszałkowskich 4,2 tys.

Źródło: samorzad.pap.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0