JAK EFEKTYWNIE WSPÓŁPRACOWAĆ Z AGENCJĄ REKRUTACYJNĄ

recruit1Doradztwo w zakresie rekrutacji i budowy zespołu – czyli czego oczekiwać i wymagać od profesjonalnej firmy doradztwa personalnego.


Mimo będącego już faktem spowolnienia gospodarczego firmy nie zaprzestały rekrutacji nowych pracowników. Ilość prowadzonych rekrutacji spadła wprawdzie w porównaniu z zeszłym rokiem, jednak ofert pracy dla wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów i menedżerów nie brakuje. Powodów jest wiele: rotacja naturalna (emerytura, urlopy macierzyńskie i wychowawcze), zmiany struktury organizacyjnej czy wreszcie odejścia pracowników. Niektóre firmy korzystając z obecnej sytuacji na rynku, pozyskują do zespołu nieosiągalnych dotychczas specjalistów i menedżerów, budując w ten sposób przewagę konkurencyjną.

W czasach dekoniunktury proces rekrutacji jest procesem wymagającym szczególnie dużego wysiłku i precyzji. Źle zdefiniowane potrzeby, niewłaściwy profil stanowiska, źle dobrane narzędzia rekrutacji i selekcji narażą firmę nie tylko na stratę cennego czasu, ale także na znaczące wydatki. Na to w czasach recesji stać przecież niewielu.

Razem czy osobno?
Kiedy korzystać z pomocy firmy rekrutacyjnej? Przede wszystkim prowadząc rekrutacje na stanowiska kluczowe lub wysoce specjalistyczne, szczególnie, jeśli nie posiada się dużego doświadczenia w prowadzeniu podobnych projektów. Mimo trudniejszej niż dotychczas sytuacji na rynku pracy, skłonność do relokacji lub codziennych dojazdów do pracy jest nadal niewielka. Dlatego też problematyczne, a czasem wręcz niemożliwe jest samodzielne znalezienie kompetentnych pracowników do firm zlokalizowany poza dużymi aglomeracjami miejskimi.
Warto także zwrócić uwagę na czas, jaki trzeba będzie poświęcić na proces rekrutacji. Dzięki nadejściu „rynku pracodawcy”, do skrzynek mailowych osób publikujących ogłoszenia w prasie czy na portalach internetowych trafia kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset aplikacji od osób, które niestety bardzo często nie posiadają wymaganych kwalifikacji czy doświadczenia. Selekcja kandydatów, początkowo w oparciu o przesłane życiorysy, następnie rozmowy kwalifikacyjne to żmudny proces. Przed zamieszczeniem ogłoszenia, warto zastanowić się, na jakie zaangażowanie czasowe można sobie pozwolić. Jeśli weryfikacja aplikacji i ewentualne spotkania z wybranymi kandydatami nastąpią po kilku tygodniach, może być już za późno. Wbrew obowiązującym stereotypom, większość dobrych specjalistów nie potrzebuje miesięcy na znalezienie nowej pracy.

Plusy i minusy
Zalet korzystania z pomocy wyspecjalizowanych firm jest wiele. Na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość skorzystania z wiedzy i wieloletnich doświadczeń konsultantów, którzy nie tylko prowadzili w przeszłości podobne projekty, ale doskonale znają rynek i są cennym źródłem informacji o konkurencji. Warto zwrócić także uwagę na możliwość dotarcia do ciekawych kandydatów, w tym osób, które nie poszukują aktywnie pracy i których pozyskanie w inny sposób nie byłoby możliwe. Nie do przecenienia jest również zabezpieczenie się na wypadek wyboru niewłaściwego kandydata lub nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które uniemożliwią stronom długofalową współpracę. Dzięki zapisowi o gwarancji, proces rekrutacji w takiej sytuacji powtarzany jest nieodpłatnie.
Największą wadą skorzystania z pomocy firmy rekrutacyjnej jest oczywiście koszt tego rozwiązania. Honoraria większości firm wyspecjalizowanych w rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, mimo kryzysu, nadal oscylują w okolicach 22-25% rocznego wynagrodzenia zatrudnionego kandydata. Sytuacja na rynku sprawia jednak, że w przypadku długofalowej współpracy, warunki umowy podlegają negocjacjom. W przypadku stanowisk specjalistycznych i rekrutacji na standardowe stanowiska menedżerskie, wiele firm decyduje się również na niezobowiązującą dla klientów współpracę na zasadach „success fee”. Daje ona możliwość rozszerzenia puli kandydatów zdobytych własnym siłami o osoby z budowanej przez lata bazy danych i wiąże się z konsekwencjami finansowymi tylko w przypadku zatrudnienia kandydata prezentowanego przez firmę rekrutacyjną. Niewątpliwie wadą jest również ryzyko wyboru niewłaściwego partnera. Żeby je zminimalizować, należy bardzo starannie sprawdzić doświadczenia i kompetencje osób zaangażowanych w proces rekrutacyjny.

Płacę i wymagam
Płacąc za usługi firmy doradztwa personalnego, klient nie tylko może, ale powinien wymagać od współpracującego z nim konsultanta wiedzy eksperckiej i doświadczenia w prowadzeniu rekrutacji na podobne stanowiska. Żeby je zweryfikować, wystarczy poprosić o przedstawienie listy sfinalizowanych procesów rekrutacji, ewentualnych referencji na piśmie lub formie kontaktu do klientów i kandydatów. Cechą dobrej firmy rekrutacyjnej jest także uwzględnienie potrzeb klientów i indywidualne podejście do każdego z przeprowadzanych projektów rekrutacji. W oparciu o szczegółowe informacje pozyskane od klienta, konsultant powinien nie tylko stworzyć szyty na miarę plan rekrutacji, ale także zaproponować warunki współpracy, uwzględniając specyfikę konkretnych potrzeb. W rekrutacji, podobnie jak w ruchu drogowym, powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania, szczególnie w przypadku braku wcześniejszych doświadczeń we współpracy. Klient ma prawo oczekiwać od firmy rekrutacyjnej gotowości do przedstawienia postępów w poszukiwaniach, bez względu na to czy współpraca dotyczy poszukiwań na rynku czy przeszukania bazy danych. Solidny konsultant nie powinien bać się kontroli. Wreszcie, dla obu stron istotne powinno być utrzymywanie stałego kontaktu w trakcie współpracy, nie powinny one ograniczać się do sporadycznej wymiany maili czy krótkich rozmów. Nie mniej ważne od profili kandydatów w czasach spowolnienia są informacje z rynku, do których powinien dotrzeć i przekazać klientowi działający na jego rzecz profesjonalny konsultant. Należy jednak pamiętać, że do zakończonej sukcesem rekrutacji niemniej od kompetencji i zaangażowania konsultanta, potrzebne są zaangażowanie i współpraca ze strony klienta.

Podsumowując, decyzja o współpracy z firmą rekrutacyjną, wymaga akceptacji poniesienia często znaczących kosztów i dużego zaangażowania, przede wszystkim na początku procesu rekrutacji. Z drugiej strony współpraca z doświadczonym konsultantem pozwoli lepiej poznać konkurencję i otoczenie firmy i ułatwi stworzenie struktury zespołu, olbrzymie znaczenie mają także możliwość wyboru spośród szerokiego grona dostępnych kandydatów, wsparcie w podjęciu decyzji rekrutacyjnej i sprawne sfinalizowanie procesu. Jest to szczególnie istotne w okresie walki o najlepszych pracowników, którzy wzmocnią firmę i przeprowadzą ją przez gospodarcze turbulencje.

Autorką tekstu jest Anna Piotrowska-Banasiak, Team Manager z Antal International
Źródło: http://news.antal.com/

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0