Quintiles Poland (w kategorii duże firmy) i EMC Computers Systems Poland (w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa) – oto zwycięzcy Badania Najlepsi Pracodawcy w Polsce, organizowanego przez firmę doradczą i outsorcingową Hewitt Associates. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 126 firm reprezentujących różne branże i regiony.
Liderzy Badania to również:
Kategoria duże firmy:
2. ZPC Mieszko – FMCG
3. Pramerica Życie Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji – finanse i ubezpieczenia
4. Hilti (Poland) – branża budowlana
5. (ex aequo) Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia – ubezpieczenia oraz Microsoft i Blue Media – IT
Kategoria: Małe i Średnie Firmy
2. Toyota Katowice – motoryzacja
3. Dom mediowy Starcom – media, reklama, marketing
4. EKOPLON – produkcja
5. Apreo Logistics – transport, spedycja, logistyka
Oprócz wyłonienia liderów, badanie zaplanowano tak, aby poznać postawy i zaangażowanie pracowników ankietowanych firm. Próba odkrycia czynników sukcesu liderów rankingu przynosi kilka ciekawych wniosków:
- Cechą charakterystyczną Najlepszych Pracodawców jest ponadprzeciętny poziom zaangażowania ich pracowników. Jak wskazuje badanie, bezpośrednio przekłada się to na silniejszą dynamikę wzrostu przychodów i ich wysokość w przeliczeniu na zatrudnionego pracownika – podkreśla Edward Stanoch, Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Hewitt Associates.
- Najlepszych pracodawców cechuje także wysoka efektywność operacyjna ich organizacji i procesów, co w powiązaniu z wysokim zaangażowaniem może tworzyć przewagę konkurencyjną.
- Wzrost zaangażowania wśród najwyższej kadry zarządzającej u Najlepszych Pracodawców do 99% wskazuje, że turbulencje gospodarcze podziałały na zarządy mobilizująco. O 12 punktów procentowych wzrosło też przekonanie najwyższej kadry, że sukces organizacji jest odzwierciedleniem ich zdolności przywódczych, co jest jednym z najwyższych wzrostów w porównaniu do ubiegłorocznego Badania.
- Badania potwierdzają zmiany na rynku pracy, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich miesięcy. Odpowiedzi respondentów wskazują na wzrost poziomu zaangażowania zarówno wśród pracowników (z 43% w roku ubiegłym do 48% obecnie), jak i wśród najwyższej kadry zarządzającej (z 71% do 78%).
- Jednocześnie zaobserwowano zwiększoną lojalność pracowników względem pracodawców oraz większą obawę o utrzymanie swojego miejsca pracy.
- 65% pracowników Najlepszych Pracodawców uznało, że ich firma może podnieść efektywność pracy. Doskonalenie organizacji, poszukiwanie usprawnień jest domeną firm osiągających ponadprzeciętne wyniki.
- Badanie pokazało, że najlepsi pracodawcy mają najmniejsze koszty związane z HR. Jak tłumaczy Edward Stanoch, dyrektor zarządzający Hewitt Asscociates: Tam, gdzie zadowolenie pracowników jest na średnim poziomie, budżet HR na zatrudnionego jest przeciętnie dwa razy wyższy niż u najlepszych pracodawców. Stosunek budżetu HR do wartości przychodu firmy wynosi 3,2 promila u najlepszych i 11,1 promila u pozostałych. W trzech najlepszych firmach zarządzanie ludźmi przejmują liderzy, a HR ma funkcję partnera biznesowego, który ma doradzać i wspierać.
Metoda badawcza – skrót:
* IV edycja badania
* 126 firm (po połowie duże firmy i MSP)
* 36 746 przebadanych pracowników
* 849 przebadanych managerów najwyższej kadry zarządzającej
* Pracownicy oceniali swoich pracodawców na wymiarach: możliwości rozwoju, politykę i praktyki organizacyjne, relacje wewnątrz firmy, równowagę między życiem osobistym a pracą oraz warunki sprzyjające samorealizacji
Źródło: GazetaPraca.pl
Witam, gdzie możemy znaleźć pełne wyniki tych badań plus szersze informacje o metodologii badawczej? Marta, http://www.agencjacumulus.pl Dziękuję za podpowiedź.
W odpowiedzi na prośbę o podanie wyników badań – przeprowadzała je firma Hewitt Associates, są dostępne również na ComputerWorld jedynie 10 z każdej z kategorii… Pozdrawiam Wojciech z Pate Media