Na pięć kobiet pracujących w zawodzie rekrutera przypadał tylko jeden mężczyzna, mimo to, zarobki panów były wyższe przeciętnie o 500 PLN. Na najwyższe wynagrodzenie mogli liczyć pracujący na stanowisku starszego specjalisty w zagranicznych firmach. Okazuje się, że w tym zawodzie warto jest znać język angielski – co czwarty pracownik biegle mówiący po angielsku zarabiał powyżej 6,3 tys. PLN brutto miesięcznie – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2013 roku.
Co drugi rekruter otrzymywał 4 tys. PLN lub mniej, z kolei co czwarty z nich zarabiał 5,4 tys. PLN lub więcej. Okazuje się, że w tym zawodzie jedynie 15% pracujących to mężczyźni. Pomimo znacznej przewagi kobiet, zarabiały one przeciętnie o 500 PLN mniej.
Doświadczeni specjaliści otrzymywali ponad 8 tys. PLN
Płace młodszych specjalistów ds. rekrutacji nie były zbyt wysokie. Połowa z nich zarabiała między 2,1 tys. a 3,5 tys. PLN brutto miesięcznie. Podobnie jak wyższy rangą rekruter, odpowiedzialny jest on za prawidłowy przebieg procesu pozyskania nowych pracowników. Jednakże, od młodszego specjalisty nie wymaga się doświadczenia w danej dziedzinie. Wystarczy, że dysponuje on podstawową wiedzą teoretyczną niezbędną do pracy. Rozwiązywanie problemów następuje przy użyciu standardowych procedur bądź poprzez udzielenie pomocy i wskazówek od pozostałych pracowników.
Po przepracowaniu około roku, młodszy specjalista może liczyć na awans, który wiąże się ze znaczną podwyżką. Przeciętne wynagrodzenie specjalistów wynosiło 4 tys. PLN, a co czwarty zarabiał więcej niż 5,2 tys. PLN brutto miesięcznie. Nobilitacja pracownika wiąże się z wyższą odpowiedzialnością. Specjaliści wykonują zadania o średnim stopniu trudności i wymagają mniejszej uwagi od przełożonych.
Najwięcej zarabiali starsi specjaliści ds. rekrutacji. Przeciętne płace wynosiły 5,4 tys. PLN, z kolei co czwarty otrzymywał nawet powyżej 8 tys. PLN brutto miesięcznie. Duże doświadczenie oraz wiedza pozwala na wykonywanie skomplikowanych zadań oraz na rozwiązywanie bardziej złożonych problemów. Jego działania mają wpływ na usprawnianie procesów, często przeszkala on nowych pracowników. Pracujący na poziomie starszego specjalisty staje się niezależny, wymaga niewielkiego nadzoru przełożonego.
Znajomość języka popłaca
Spośród przebadanych specjalistów ds. rekrutacji, ponad 95% z nich znało język angielski. Ci znający biegle język angielski, mogli liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenia – ich płace były wyższe przeciętnie aż o 900 PLN od tych, którzy znają ten język na poziomie dobrym. Połowa osób znających podstawy j. angielskiego otrzymywała mniej lub 3,2 tys. PLN brutto miesięcznie.
Wynagrodzenia specjalistów zatrudnionych w zagranicznej firmie były przeciętnie wyższe o 1 tys. PLN. Co czwarty pracujący w polskiej firmie otrzymywał ponad 4,8 tys. PLN, podczas gdy co czwarty zatrudniony w zagranicznym przedsiębiorstwie zarabiał więcej niż 6,2 tys. PLN brutto miesięcznie.
Autor: Andrzej Kuczara, Sedlak & Sedlak
Jaka była całkowita liczebność omawianej prób? 15% z ilu to mężczyźni? Jak byli dobierani badani? Czy to jest badanie reprezentatywne dla wszystkich praconików HR czy wrózba?
Próba pochodzi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w którym brało udział ponad 120 tys. respondentów. Ze względów metodologicznych uwzględniono 108 184 ankiety. Próba została zawężona do specjalistów ds. HR i wynosiła 365.