Kariera na przestrzeni pokoleń. Co napędza Polaków w różnym wieku?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, w którym znajdują się najważniejsze dane dotyczące krajowego i europejskiego rynku pracy. W raporcie znajdują się m.in. informacje dotyczące trzech pokoleń – X, Y i Z i tego, jak różnią się ich wartości, ambicje oraz wyzwania związane z pracą. Raport jest cennym źródłem wiedzy dla pracodawców, pozwalającym lepiej zrozumieć potrzeby i motywacje pracowników na różnych etapach życia zawodowego.

 

Praca na miarę pokolenia – co cenią i czego żałują Polacy w różnym wieku

 

Najnowszy raport rocketjobs.pl i justjoin.it „Jak pracować, by nie żałować? Pokolenia X, Y, Z o dopasowaniu do pracy”1 analizuje preferencje zawodowe oraz poziom satysfakcji z pracy wśród trzech grup: X (45–59 lat), Y (28–44 lata) i Z (19–27 lat). Badanie przeprowadzone na 1500 pracownikach biurowych, w tym specjalistach IT, ukazuje wartości cenione w pracy przez osoby w różnym wieku. Okazuje się, że obok wynagrodzenia kluczowe znaczenie mają szacunek i troska ze strony pracodawcy oraz poczucie, że praca daje możliwości samorealizacji i ma sens.

 

Według raportu 62% polskich pracowników biurowych z pokoleń Z i Y wyraziło żal związany z wyborami zawodowymi. Na pierwszym miejscu (29%) znalazła się decyzja o późniejszym rozpoczęciu pracy, np. dopiero po studiach. Kolejne miejsca zajęły: pozostanie w kraju zamiast podjęcia pracy za granicą (26%), długotrwałe zatrudnienie w jednym miejscu (26%), brak inicjatywy w kwestii podwyżki (24%), akceptacja oferowanego wynagrodzenia bez negocjacji (21%), wybór mniej opłacalnego zawodu (19%), ignorowanie swojej intuicji przy podejmowaniu decyzji zawodowych (18%), podejmowanie zbyt wielu obowiązków (18%), zbyt długie pozostawanie w pracy, która nie dawała satysfakcji (18%) oraz brak starań o awans (17%).

 

Młodsi respondenci (pokolenie Z) charakteryzują się większym optymizmem: częściej wierzą w realizację planów (60%), wzrost wynagrodzenia (53%) i awans (44%). Rozkład odpowiedzi respondentów pokolenia X i Y dla ww. kategorii jest następujący: odpowiednio 42% i 55%; 36% i 48%; 23% i 47%.

 

 

Coraz więcej Polek i Polaków szuka nowej drogi zawodowej

 

Chęć zmiany zawodu jest bardziej widoczna wśród kobiet niż mężczyzn. Według raportu rocketjobs.pl i justjoin.it,2 28% kobiet deklaruje zainteresowanie przebranżowieniem, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 20%. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne w grupie osób zarabiających do 4500 zł netto, co sugeruje, że motywacja do zmiany zawodu może wynikać z poszukiwania lepszych zarobków. Najmniejszą skłonność do przebranżowienia wykazują osoby młodsze (19–27 lat), które dopiero zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe, oraz najstarsze badane pokolenie, które osiągnęło stabilność zawodową.

 

 

Dlaczego brak odpowiedzi na CV zniechęca kandydatów?

 

Proces rekrutacyjny często wywołuje w kandydatach skrajne emocje – od entuzjazmu związanego z nową możliwością zawodową, po frustrację, gdy odpowiedź od pracodawcy nie nadchodzi. Jak pokazuje najnowszy raport Pracuj.pl,3 aż 54% Polaków odczuwa nierówność w relacji z potencjalnym pracodawcą, dostrzegając przewagę po stronie firm. Tylko 4% ankietowanych uważa, że to kandydaci mają lepszą pozycję w tym procesie. Brak komunikacji lub przeciągający się czas oczekiwania na feedback może skutkować negatywnym odbiorem pracodawcy i sprawić, że kandydaci tracą zapał do dalszej współpracy.

 

Brak informacji zwrotnej okazuje się być jednym z największych rozczarowań na rekrutacyjnej ścieżce – aż 8 na 10 osób wolałoby otrzymać nawet negatywną odpowiedź niż pozostać bez żadnej wiadomości. Długość procesu rekrutacyjnego różni się w zależności od rodzaju stanowiska, jednak większość ankietowanych nie chce czekać dłużej niż 2 tygodnie na odpowiedź. 3 na 10 kandydatów uważa tygodniowy czas oczekiwania za zbyt długi, a 12% oczekuje odpowiedzi w ciągu maksymalnie trzech dni. Aż 58% Polaków deklaruje rozczarowanie procesem rekrutacyjnym, który początkowo budził ich entuzjazm. Mimo atrakcyjnej oferty sam przebieg rekrutacji obniżał ich satysfakcję.

 

Więcej informacji na temat aktualnych danych i trendów na rynku pracy można znaleźć w raporcie PARP (link).

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0