Zmiany w sektorze IT w Polsce

Spadek liczby ofert pracy. Które sektory wykazują tendencję wzrostową?

 

Analiza rynku pracy sektora IT w Polsce przeprowadzona przez analityków Jooble wykazała, że na początku drugiego kwartału 2024 roku nastąpił 20 proc. spadek liczby ofert pracy w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.

 

Największy spadek liczby ogłoszeń o pracę odnotowano w sektorze programowania, gdzie liczba wakatów wróciła do poziomów z trzeciego kwartału 2023 roku. Jednakże niektóre dziedziny sektora IT, takie jak uczenie maszynowe i gamedev, nadal wykazują tendencję wzrostową. Od października 2023 roku średni wzrost miesięczny dla takich ofert pracy wynosi 10%. Ta tendencja może wskazywać na zmiany strukturalne na rynku pracy, gdzie popyt przesuwa się z tradycyjnego programowania na wyspecjalizowane obszary IT.

 

Więcej ofert pracy jest także w obszarze cyberbezpieczeństwa. W 2022 roku na Just Join IT — największym branżowym portalu pracy w Polsce — pojawiało się w tej kategorii średnio 420 ogłoszeń o pracę miesięcznie. W 2023 było ich już 680 na miesiąc, a w kwietniu 2024 r. w serwisie były dostępne 642 ogłoszenia. Apogeum popytu na speców od bezpieczeństwa IT przypadło na Q4 2023, gdzie miesięcznie notowano powyżej 800 ofert.

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać m.in. we wzroście zagrożeń związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją, którą cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać do generowania różnego rodzaju ataków, w tym spoofingu czy tworzenia złośliwego kodu. Nie bez znaczenia są też eskalujące konflikty zbrojne na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, których elementem jest cyberwojna, kierowana także w sektor przedsiębiorstw. – Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT i RocketJobs.pl

 

Obecnie pięć najczęściej poszukiwanych przez firmy stanowisk w obszarze cyberbezpieczeństwa to:
– inżynier bezpieczeństwa,
– specjalista ds. bezpieczeństwa IT,
– główny specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania siecią,
– inspektor ds. bezpieczeństwa i zarządzania siecią,
– architekt bezpieczeństwa informacji.

 

Wg danych Just Join IT w roku 2023 branża Security utrzymywała się na piątym miejscu pod względem wysokości zarobków w całym IT (na umowie B2B). Średnie miesięczne zarobki w tej kategorii wynosiły 18,8 tys. zł netto. W 2024 roku jest to już 21 tys. zł, a więc ze wzrostem zapotrzebowania równolegle wzrasta i wynagrodzenie w tym obszarze.
Główne 5 miast z największą liczbą ofert pracy w sektorze IT to Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań. Miasta te odnotowują również największą liczbę wyszukiwań, która przekracza nieznacznie liczbę wakatów.

 

W ogólnym ujęciu rynek zbliża się do stabilizacji wskaźników typowych dla 2023 roku, co może wskazywać na adaptację branży do obecnych warunków ekonomicznych. Pomimo spadku liczby ofert pracy w sektorze programowania, ta dziedzina nadal pozostaje największą w sektorze IT w Polsce, obejmując niemal 40% rynku. Oznacza to stabilny popyt na programistów i podkreśla ich kluczową rolę w krajobrazie technologicznym kraju. – Nazar Danczuk, Country Manager w Jooble.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0