Zwolnienia w IT? Przebranżowienie to szansa dla pracowników. Jakie zawody są najbardziej pożądane na rynku?

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a eksperci prognozują, że niedalekiej przyszłości przebranżowienie może dotyczyć nawet co drugiego pracownika. Czy jesteśmy na te zmiany gotowi? Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji. Coraz popularniejszą opcją jest też reskilling, czyli zdobywanie nowych kwalifikacji, by przygotować się do innej roli lub wykonywać zadania na innym stanowisku w obecnej firmie.

 

– Zmiany na rynku pracy sprawiają, że pracownicy coraz częściej rozważają przebranżowienie się;

– Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji;

– Dynamikę zmian widać na przykładzie branży IT – na polskim rynku brakuje 147 tys. specjalistów IT.

 

Niestabilna sytuacja gospodarcza, a zarazem szybko zmieniający się rynek pracy sprawia, że wśród pracowników rośnie świadomość, że przebranżowienie może być koniecznością. Transformacja technologiczna, w tym cyfryzacja i automatyzacja sprawiają, że zmiana zawodu jest coraz częściej rozważaną opcją.

 

– Jednym z głównych wyzwań na rynku pracy są problemy z rekrutacją pracowników. Niektóre zawody odchodzą w zapomnienie, inne wymagają radykalnego podniesienia kwalifikacji. Pracownicy zdają sobie sprawę ze swojej niepewnej pozycji na rynku oraz ryzyka utraty pracy w obecnych zawodach, dlatego rozważają przekwalifikowanie się – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.

 

Chcą się przebranżowić

 

Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, które powstało na zlecenie Gi Group Holding, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji. Wśród osób, które obawiają się o swoje zatrudnienie lub planują zmianę pracy w najbliższej przyszłości, odsetek ten jest jeszcze wyższy i przekracza 71%. Statystycznie to kobiety są bardziej skłonne do rozważenia zmiany ścieżki kariery (45% kobiet, 39% mężczyzn). Największą chęć zmiany zawodu wykazują respondenci w wieku 18-24 lata – tak odpowiedziało aż 57% badanych. Warto przy tym zaznaczyć, że grupą skłonną do przebranżowienia się są osoby pełniące funkcje kierownicze, bo najprawdopodobniej lepiej rozumieją dynamikę rynku pracy. Zdają sobie sprawę z konieczności ciągłego uczenia się i rozwoju, by uniknąć wykluczenia z rynku.

 

– Warto przy tym zaznaczyć, że najchętniej pracownicy dokonaliby przebranżowienia w ramach firmy, w której już są zatrudnieni. Reskilling cieszy się rosnącym zainteresowaniem pracowników i może być odpowiedzią na wyzwania rynku pracy – mówi Natalia Gozdowska.

 

Zmiany na rynku pracy

 

Najlepiej widać to na przykładzie branży IT. Z jednej strony nastąpiły wielkie zwolnienia (amerykańska korporacja Alphabet, właściciel m.in. Google i YouTube zwolniła 12 tys. osób, Microsoft – 10 tys. osób), zarazem jednak wciąż brakuje na rynku wysoko wyspecjalizowanych pracowników IT. Jak wynika z raportu „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?” Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nasz kraj potrzebuje 147 tys. specjalistów IT, jeśli zamierza uzyskać taki sam udział zatrudnionych w IT jak w Unii Europejskiej. Tylko w zeszłym roku 60 proc. polskich firm zatrudniło mniej pracowników z tej branży niż planowało. Rozwiązaniem dla firm w sytuacji braku specjalistów IT na rynku jest przebranżowienie lub podnoszenie kwalifikacji istniejącego zespołu.

 

– Pracodawcy, ale i pracownicy mają coraz większą świadomość, że muszą elastycznie i szybko reagować na zmiany, które dotykają rynek pracy. Szkolenia pracowników to realna alternatywa dla długotrwałych i kosztownych procesów rekrutacji. Z perspektywy czasu okazują się lokatą zarówno w firmę, jak i w zespół. Jest to dodatkowy atut dla pracodawcy – pracownicy chętnie zostają w organizacji, która może zbudować im ciekawą ścieżkę kariery zawodowej – dodaje Maciej Hawrus, Product & Business Manager w Altkom Akademii.

 

Zawody przyszłości?

 

Pracownicy chcą przebranżowić się nie tylko ze względu na obawę utraty pracy. Kieruje nimi też chęć zdobycia zawodu, który będzie pożądany zarówno teraz, jak i w przyszłości. Firma Huntly, która stworzyła platformę dla rekruterów opublikowała niedawno ranking najbardziej poszukiwanych stanowisk IT, analizując liczbę ofert pracy w takich serwisach, jak Glassdoor, Indeed, LinkedIn i Dice. Okazało się, że do najbardziej poszukiwanych specjalistów IT należą: Software Engineer, DevOps Engineer, Data Scientist, Cybersecurity Engineer, Product Manager, Cloud Architect, Mobile Application Developer, Network Engineer, Business Analysts I UX/UI Designer. Te zawody można zdobyć przebranżawiając się, np. przy pomocy certyfikowanych szkoleń.

 

W ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost zainteresowania trzema szkoleniami, które ułatwiają przebranżowienie i zdobycie nowych kwalifikacji. Jest to Scrum, który stał się już standardem w branży IT i pozwala szkolącym się na dogłębne zapoznanie się z terminami, zasadami, narzędziami i praktykami Scrum. ITIL 4, czyli zestaw najlepszych praktyk zarządzania usługami IT oraz DevOps ułatwiający przeprowadzenie transformacji organizacyjnej, kulturowej i technicznej związanej z wprowadzeniem DevOps – Maciej Hawrus, Product & Business Manager w Altkom Akademii.

Tagi:

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0