Tworzenie quizów i formularzy do nauki przez Internet

Nauczanie przez Internet staje się coraz popularniejsze. Szkoły, duże firmy, czy osoby specjalizujące się w danej dziedzinie – wszyscy regularnie sięgają po nieustannie rozszerzające się możliwości nauki i szkoleń, jakie zapewnia im Internet. Praktycznie każdy dorosły, który jest aktywny w Internecie, brał udział w jakimś szkoleniu online. Coraz częściej w ten sposób wykonuje się nawet zajęcia na studiach. Mimo wszystko niewielki odsetek osób uczących lub przeprowadzających szkolenia korzysta z odpowiednich narzędzi. Tworzenie quizów oraz specjalnych formularzy  (link) to łatwy sposób zaktywizowania swoich odbiorców, przy możliwości jednoczesnego ewaluowania ich wiedzy.

 

Tworzenie quizów na e-szkolenia znacząco usprawnia proces nauki

 

Największym problemem szkoleń internetowych jest bierność uczestników i brak możliwości kontrolowania tego przez prowadzącego. Z reguły takie zajęcia trwają od jednej do kilku godzin i polegają na tym, że prowadzący rozprawia na konkretny temat związany z tematem spotkania. W przypadku szkoleń bezpośrednich, kiedy zauważy się, że grupa wygląda już na znużoną, stosuje się odpowiednie zabiegi aktywizujące, jak zadawanie pytań, czy zarządzenie przerwy. W przypadku zajęć internetowych nie ma się aż takiej kontroli nad grupą i trzeba zastosować coś innego.

Doskonałym sposobem na aktywizację słuchaczy i usprawnienie procesu nauczania będzie zastosowanie specjalnych quizów. Eksperci twierdzą, że rozwiązywanie testów można wykorzystać nie tylko do sprawdzenia wiedzy swoich odbiorców, ale także do nauki. Dlatego warto pokusić się o przygotowanie takiego formularza nawet w środku zajęć. Dzięki temu szkolenie będzie atrakcyjniejsze, a rozwiązywanie problemów w formie quizu z pewnością ułatwi naukę w najprzyjemniejszy możliwy sposób.

 

Nie powtarzaj błędów innych szkolących – uatrakcyjnij swoje zajęcia

 

Ostatnie lata znacząco przyspieszyły proces rozrastania się rynku szkoleń online. Duży udział miała w tym pandemia koronawirusa, która wymusiła na ludzkości częściowe przestawienie się na nauczanie i pracowanie w formie zdalnej. W ubiegłym roku nawet 27% internautów brało udział w jakimś szkoleniu przez Internet. Różnego rodzaju „eksperci” zwietrzyli w tym interes i obecnie już coraz rzadziej wydaje się książki z poradami na konkretny temat, ale tworzy szkolenia, które można sprzedawać za ogromne pieniądze.

Niestety większość z tych osób, pomimo tego, że często rzeczywiście ma dużą wiedzę na dany temat, to nie posiada odpowiednich kompetencji do jej przekazywania. Dlatego często takie szkolenie po prostu przebiegają na mówieniu do odbiorców, którzy równie dobrze mogliby o tym poczytać w sieci. Dlatego tak bardzo istotne jest wykorzystywanie zabiegów aktywizujących w postaci ankiet, quizów, czy nawet chwilowego odwrócenie uwagi, z wykorzystaniem jakiegoś łatwego, doskonale wszystkim znanego tematu.

Stworzenie takiego quizu być może zajmie trochę czasu, ale z pewnością znacząco ułatwi przeprowadzenie udanych zajęć z odbiorcami, którzy na koniec nie będą znużeni, a zadowoleni i chętniej wrócą po więcej.

 

Twórz quizy i formularze nawet w kilka minut – aplikacja do quizów

 

Z doświadczenia wszyscy wiemy, że najgorsze lekcje i szkolenia to te, przy których widać, że wykładowca/szkolący poszedł na łatwiznę i w ogóle się nie przygotował. Zamiast tego wykorzystał wyłącznie swoją wiedzę lub co gorsza, czyta z książki lub prezentacji. Uczniowie na takich zajęciach zwyczajnie się nudzą i podświadomie wypierają przyswajanie wiedzy.

Jak się okazuje, przygotowanie takiego quizu wcale nie musi być wymagające. To już nie te czasy, kiedy tworzenie testu wymagało nawet kilku godzin tworzenia i odpowiedniego formatowania w edytorze tekstu. Aplikacje to quizów pozwalają na bardzo wygodne tworzenie atrakcyjnych wizualnie testów – bez zbędnego formatowania i kombinowania, żeby wszystko było na swoim miejscu. Jedyne czasochłonne działanie, jakie należy podjąć, to przeniesienie wiedzy dany temat. Tworzenie quizów wprawionej osobie nie powinno zająć więcej niż pięć minut.

Wśród najpopularniejszych aplikacji/narzędzi do tworzenia quizów są:
– iSpring Suite Max,
– Kahoot!,
– Formularze Google
– Quizizz,
– Typeform,
– FlexiQuiz.

 

Wystarczy zalogować się/uruchomić aplikację i skorzystać z intuicyjnego interfejsu do tworzenia danego testu. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest jednak to, że nie trzeba go drukować, czy przesyłać pliku do odbiorców – często wystarczy jedynie wysłać link do quizu online.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0