Pracownicy nie chcą się szczepić. I co teraz?

Szczepionkowa sinusoida. Jedni skarżą się na przymus szczepień, inni na to, że szef jest ich przeciwnikiem

90% spraw, którymi stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom zajmowało się w maju 2021 roku dotyczy tematu szczepień. Jak mówi Prezes Małgorzata Marczulewska jeszcze żaden temat społeczny nie budził tak wielkich emocji. Co więcej spośród kilkudziesięciu spraw w których interweniowaliśmy lub, które konsultowaliśmy prawnie trudno o dwie podobne historie. – Mieliśmy ludzi, którzy chcą się zaszczepić, ale pracodawca im nie pozwala. Mieliśmy przypadki, że pracodawca nakazywał szczepienie, ale pracownik go unikał. Mieliśmy zgłoszenia o nierównym traktowaniu pracowników zaszczepionych i niezaszczepionych czy o wręcz mobbingowym zachowaniu wobec tych, którzy zdecydowali się na szczepienie. Temat budzi wielkie emocje i jestem pewna, że prawnicy będą mieć przez temat szczepień niebawem pełne ręce roboty – wyjaśnia Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

 

„Otrzymujemy mnóstwo skarg od pracowników, którzy nie chcą się szczepić, ale ich pracodawcy tego oczekują”

Szczepienia przewijają się w wiadomościach do stowarzyszenia od wielu miesięcy. Do pewnego momentu jednak były to pojedyncze wiadomości i skargi lub problemy, które po konsultacjach prawnych lub mediacjach udawało się rozwiązać. W ostatnich tygodniach sytuacja jest jednak zdecydowanie poważniejsza i zwiastuje poważne utrudnienia w relacjach pomiędzy pracodawcami i pracownikami. Powszechność szczepień powoduje konflikty w dwie strony – kiedy pracownicy chcą się szczepić wbrew woli pracodawców oraz kiedy pracodawcy oczekują szczepień, ale pracownicy są sceptyczni. Tych drugich przypadków jest znacznie więcej.

– 90% spraw, które trafiają do naszego stowarzyszenia w maju 2021 to kwestie związane ze szczepieniami. Znacznie spadła liczba skarg o niewypłacone wynagrodzenia czy odmowy urlopów. Szczepienia są zdecydowanym liderem. Otrzymujemy mnóstwo skarg od pracowników, którzy nie chcą się szczepić, ale ich pracodawcy tego oczekują. Dochodzi tutaj do rozmaitych problemów, gróźb zawieszeniem, zwolnieniem czy wręcz blokowania możliwości pracy – mówi Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Marczulewska.

– Spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy zwolnieniami grożono pracownicom przedszkoli czy szkół podstawowych, kelnerkom czy farmaceutom pracującym w aptekach. Zdarzają się również sytuacje, gdy pracownik podwykonawcy, który nie jest zaszczepiony nie był wpuszczany na teren zakładu pracy, gdzie prowadzona jest inwestycja. Jesteśmy najczęściej pytani: „czy tak można” i „czy mogą mnie zwolnić”. Udzielamy wtedy porad, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnienie jest niemożliwe. Z drugiej strony dla swojego bezpieczeństwa należy się zaszczepić. Nasze Stowarzyszenie promuje szczepienia, ale jednocześnie przypomina pracownikom i pracodawcom o obowiązującym prawie – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

 

Szef antyszczepionkowiec to rzadkość, ale potrafi porządnie uprzykrzyć życie

Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom przyznaje, że znacznie rzadziej, ale zdarzają się przypadki, gdy pracodawcy zniechęcają pracowników do szczepień. Tutaj najczęściej konflikty dotyczą dnia wolnego od pracy w dniu szczepień czy konieczności zwolnień lekarskich w przypadku złego samopoczucia po szczepieniu. – Pracodawcy antyszczepionkowcy, którzy wprost grożą zwolnieniem za szczepienie to na szczęście nieliczne wyjątki, choć interweniowaliśmy, gdy jeden z pracodawców z branży poligraficznej odmówił dnia wolnego pracownikowi, który miał szczepienie. Tutaj sytuacja była wyjątkowa, bo wolne zostało cofnięte właśnie z powodu szczepienia, a nie z powodu konieczności obecności pracownika w miejscu zatrudnienia. Co do zasady radzimy kompromisowe rozwiązania, obecnie system szczepień jest na tyle elastyczny, że można dobrać sobie termin poza godzinami pracy – przekonuje Małgorzata Marczulewska.

Często stowarzyszenie otrzymuje informacje o konfliktach między pracownikami: – Były tutaj sytuacje pracowników marketów, którzy kłócili się do tego stopnia, że zostaliśmy poproszeni o mediację czy konflikt w jednej z firm budowlanych, gdzie pracownicy zostali podzieleni na grupę pracującą zaszczepioną i niezaszczepioną. Tą sprawę udało się szybko wyjaśnić, bo okazało się, że była to pewna nadgorliwość osoby organizującej pracę. Nie zmienia to faktu, że emocji jest wiele. Apeluje do pracodawców – namawiajcie do szczepień, nie ignorujcie tego tematu – dodaje Małgorzata Marczulewska.

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom i Grupa AVERTO biorą udział w kampanii Północnej Izby Gospodarczej #ZegnamyPandemie.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0