Praca zdalna z zagranicy bez wiedzy pracodawcy?

Coraz częściej pracownicy nie informują pracodawców o tym, że wyjechali za granicę nie będąc w tym czasie na urlopie. Uważają, że skoro pracują zdalnie, to mogą wykonywać pracę z każdego miejsca na świecie, czy aby na pewno?

„Klienci zwracają się do nas z pytaniem, co mają zrobić, gdy pracownik wzywany do pracy na naradę albo inne pilne spotkanie np. w związku z zaistniałą sytuacją, informuje pracodawcę, że nie jest w stanie dojechać do pracy w ciągu godziny, czy nawet na następny dzień stawić się w firmie, bo jest w innym kraju” – mówi, cytowana przez Prawo.pl, dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski.

 

Czy prawo pracy pozwala na zagraniczne wyjazdy?

Pracownicy wychodzą z założenia, że skoro i tak pracują zdalnie, to mogą to robić z dowolnego miejsca. Według ekspertów wypowiadających się dla Prawo.pl przepisy o pracy zdalnej zawarte w ustawie dotyczącej tzw. tarczy antykryzysowej nie określają dokładnie formy, w jakiej praca zdalna ma być polecona, jak również wykonywana. Ich zdaniem regulacje ustawy covidowej na pierwszy rzut oka nie stawiają przeszkód do świadczenia pracy zdalnej poza granicami kraju.

„Pracodawca, który nie dookreślił zasad wykonywania pracy zdalnej kierując na nią danego pracownika, nie ma więc podstaw do żądania od niego, by wykonując pracę zdalnie przebywał w określonym miejscu czy miejscu nieodległym od miejsca pracy” – mówi cytowany przez serwis Bartłomiej Włodarski, radca prawny, counsel w kancelarii PwC Legal.

Wyjazd za granice problem pracodawcy i pracownika

Problem pojawia się w momencie, gdy praca zdalna za granicą się przedłuża.

„Okres pracy zdalnej to nie urlop, więc pracownik nie może swobodnie dysponować miejscem czy czasem pracy zdalnej. Ma wykonywać pracę zdalną we własnym domu, w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu, znanym pracodawcy. Jeśli pracodawca nie wie, że pracownika nie ma np. w Poznaniu, bo przeniósł się ze swoją rodziną na podkaliską wieś, to pracownik tym samym narusza warunki zatrudnienia” – ostrzega cytowany przez Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy z kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.

Jak podkreśla Hinc, brak wiedzy pracodawcy w tym zakresie może przełożyć się niekorzystnie na rozliczenie np. kosztów uzyskania przychodów, bo pracownik pracując zgodnie z miejscem zamieszkania może mieć prawo do innych kosztów uzyskania przychodów niż te, jakie przysługują mu, gdy pracuje poza miejscem zamieszkania. „To przekłada się na nieprawidłowe wypełnienie przez pracodawcę obowiązków płatnika podatków i składek” – mówi Hinc.

 

 

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/praca-zdalna-czy-pracownik-moze-wyjechac-za-granice-i-tam,506709.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0