Rekrutacja doświadczonych talentów: analiza kampanii

Rynek polski obfituje w świetnych ekspertów różnorodnych branż. Jednak rekrutacja ciągle jest wyzwaniem! Wielu z nas (rekruterów, pracowników działu HR) z góry wie, że jest ich generalnie mało, że mają szerokie możliwości, masę benefitów, a konkurencja nie śpi i bombarduje naszych potencjalnych kandydatów oraz obecnych już pracowników coraz to bardziej kreatywnymi działaniami z obszaru EB. Jednak odpowiedni kandydat to nie tylko ten bardzo doświadczony, obyty w branży i zainteresowany współpracą z naszą firmą w dłuższej perspektywie. W naszej organizacji musi on jeszcze pasować do naszej kultury, wyznawać podobne wartości, angażować się w swoje zadania, najchętniej wspierać młodszych kolegów/koleżanki i bezproblemowo współpracować z zespołem.

Dla mniejszych agencji, które w planach mają rozwój, pozyskanie najlepszych talentów pasujących do ich kultury organizacyjnej, może być nie lada wyzwaniem. Nie dlatego, że nie oferują świetnych benefitów, konkurencyjnego wynagrodzenia czy np. atrakcyjnego biura. Często oferują.

Wyzwaniem jest pozyskanie doświadczonych talentów, które wniosą do organizacji nie tylko wartość merytoryczną, ale też zapał do stworzenia czegoś praktycznie od początku, być może nie pierwszy raz w ich karierze. Czy takie osoby dodatkowo znajdą też czas na dzielenie się wiedzą z młodszymi członkami zespołu?

W trzecim kwartale roku 2018 stanęło przed nami takie właśnie zadanie – rekrutacja pięciu bardzo doświadczonych specjalistów z branży kreatywnej, zmotywowanych do zbudowania prężnie działającego działu składającego się na tamten moment z pracowników z mniejszym stażem. Skoro rekrutacja miała być prowadzona wśród starszych specjalistów z branży kreatywnej, kreatywna i bardzo strategiczna powinna być również kampania rekrutacyjna.

Co ja robię tu?

Zaczęliśmy od zadania podstawowego pytania zespołowi: dlaczego zdecydowaliście się dołączyć do naszej agencji? Odpowiedź była jednoznaczna – przyjazna atmosfera i otwartość na różnorodnych ludzi z całego świata. Cechy te można zobaczyć już na pierwszy rzut oka wchodząc na profile social media naszej agencji. Dodatkowo świetna lokalizacja. Nie jest to jednak wystarczający argument do stworzenia odpowiednio atrakcyjnej komunikacji.

Rekrutacja: dlaczego?

Drugim krokiem było przyjrzenie się naszemu EVP, które uwzględnia m.in. podane przez pracowników elementy naszej oferty.

Hasło zbudowane na podstawie EVP skierowane jest zarówno do młodych talentów, jak i doświadczonych specjalistów.

For those who wish to shape digital era. We are here.

Szukamy doświadczonych specjalistów, którzy chcą mieć realny wpływ na rozwój firmy oraz projekty. Jesteśmy dla nich jako firma, współpracownicy i koledzy. Jesteśmy tutaj: w Hali Koszyki!

Hasło to zostało przekształcone w postach rekrutacyjnych, zależnie od tego do kogo były kierowane. Inny komunikat wysyłaliśmy przecież do PR Managerów i Art Directorów.

Ale jak?

W trzecim kroku nie mogliśmy pominąć firmowych wartości, które niezaprzeczalnie budują kulturę naszej organizacji.

Musiały one przygotować potencjalnych kandydatów na nasze oczekiwania. Nie chodzi przecież o spływ jak największej ilości CV, a o zaangażowanych pracowników, którzy będą się utożsamiali z naszą kulturą. Do całościowej komunikacji wybraliśmy wartość As Casual As Professional, która podkreśla charakter pracy w Performante. Pewne elementy kampanii muszą być atrakcyjne i kreatywne, inne powinny udowodnić nasze strategiczne podejście do projektów. Również tych tworzonych na potrzeby naszej agencji.

Jako hasło kampanii wybraliśmy wartość Hungry For More – czyli chęć sięgania po więcej. Po lepsze wyniki, bardziej zaawansowane narzędzia, trudniejsze projekty, dodatkowe aktywności. Po rozmowach z naszymi pracownikami, uznaliśmy, że większość z nas ceni sobie naszą firmę za bycie czymś więcej, niż pracą – jesteśmy Hungry For More Than A Job! Mamy na prawdę zgrany i ambitny zespół, takich ludzi potrzebujemy teraz najbardziej.

Ale kiedy?

Krok czwarty – egzekucja. Kampania ruszyła w lipcu 2018 r., a rekrutacja zakończyła się na początku października 2018 r. Postawiliśmy na modną komunikację video, a także tematycznie i strategicznie związane z nim posty generujące aplikacje.

W video w casualowy sposób przekazaliśmy nasze EVP, a także pokazaliśmy nasz bardzo ciekawy zespół i biuro. Opracowane na potrzeby akcji posty sponsorowane były spójne z wydźwiękiem video. Pokazywały nasz zespół, a wręcz konkretne osoby, z którymi nowo zatrudnieni pracowaliby w Performante. Zawierały też wspomniane wcześniej hasła skierowane do specjalistów konkretnych.

Postawiliśmy na standardowe kanały komunikacji: YouTube, LinkedIn, Facebook i Instagram.

Co po kampanii?

Bardzo ważne jest oczywiście podsumowanie kampanii. Przez 3 miesiące udało nam się osiągnąć wszystkie zamierzone cele. Poza pozytywnymi opiniami osób biorących w rekrutacjach, wyświetleniami video czy kliknięciem w linki rekrutacyjne, cieszą nas najbardziej oczywiście zamknięte procesy rekrutacyjne. Pozyskaliśmy nie pięciu, a sześciu świetnych specjalistów z branży. Wnieśli do naszego zespołu nie tylko nowe kompetencje i wiedzę, ale też entuzjazm oraz chęć tworzenia czegoś więcej.

Cały projekt pomógł nam nie tylko w dotarciu do świetnych specjalistów, a także pokazaniu naszych umiejętności budowania strategicznych i angażujących kampanii. W rekrutację zaangażowała się cała firma. Pracownicy świetnie bawili się podczas nagrywania video, a na dodatek mieli wpływ na jego formę i przekaz! Kandydaci wiedzieli czego mogą się u nas spodziewać, a my jako dział HR mieliśmy szansę spotkania osób, które faktycznie będą pasować do naszej kultury organizacyjnej.

Wisienką na torcie było wyróżnienie naszej akcji rekrutacyjnej w tegorocznym konkursie EB Kreator. Kolejne konkursy branżowe przed nami, nie zawahamy się przesłać naszego zgłoszenia (przygotowanego wspólnie ze zrekrutowanymi w czasie kampanii pracownikami).

 

Autor: Tina Toutounchi – Employer Branding & Internal Communication Specialist w Performante

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0