Jak przegrać rekrutację i zrazić do siebie kandydatów?

Przyjazna rekrutacja – w teorii brzmi pięknie, ale w praktyce wygląda różnie. Podczas gdy drogie kampanie employer brandingowe trwają w najlepsze, kandydaci wciąż narzekają na niski poziom rekrutacji. A te czasem przybierają formę gry pt. „kto pierwszy zniechęci do siebie kandydata”. Ty też chcesz w nią zagrać i sprawić, by kandydaci uciekali od ciebie, gdzie pieprz rośnie? Przeczytaj nasz mały antyporadnik.

Zaprzyjaźniaj się.

Nic nie działa tak dobrze na człowieka jak przyjazna osoba po drugiej stronie. Dlatego nie czekaj i skróć dystans między tobą a kandydatem: przechodź z nim od razu i bez pytania na „ty”. Kto wie, może zostanie twoim kolegą?

Wydłużaj proces rekrutacji.

Formularze na 10 stron, 3 rozmowy kwalifikacyjne, kilka telefonicznych oraz zadania domowe. Niech cały proces trwa jak najdłużej, w końcu ważne, by poznać kandydata od podszewki. Do tego dzień (a najlepiej tydzień) próbny i być może wtedy podejmiesz ostateczną decyzję.

Kopiuj i wklej.

Piszesz do kandydatów na portalach społecznościowych? Korzystaj z metody kopiuj-wklej. Tę samą wiadomość wysyłaj do kilku(nastu) adresatów w tym samym czasie. I nie zapomnij zwrócić się do „Pana Jacka” per „Panie Michale”.

Nie bądź elastyczny.

Wyznaczaj tylko jeden termin rozmowy i to najlepiej jutro o 8 rano. Przecież jeśli kandydatowi zależy, to da radę przybyć.

Bądź nieprzygotowany.

Przyjdź bez przygotowania na rozmowę kwalifikacyjną. CV wydrukuj kilka minut przed (o ile w ogóle!). Poproś, by przypomniał, na jakie stanowisko aplikuje, bo przecież w gąszczu tylu rekrutacji łatwo ci się pogubić.

Nie dopuszczaj do głosu.

Podczas całej rozmowy kwalifikacyjnej dominuj nad kandydatem. Niech odpowiada tylko na twoje pytania i absolutnie nie zadaje własnych. Pamiętaj, że to ty prowadzisz rozmowę i nie zostaw czasu na podsumowanie czy rozwianie wątpliwości. Przecież może sobie doczytać w internecie, prawda?

Śledź kandydata i zbieraj informacje za jego plecami.

Koniecznie zadzwoń do obecnej pracy, by podpytać, czy jest dobrym pracownikiem. Sprawdzaj prywatne profile w social media, a najlepiej każ zmieniać ustawienia prywatności na czas rekrutacji.

Nie dotrzymuj obietnic.

Mów „oddzwonimy do pana” i oczywiście nigdy nie oddzwaniaj. Przecież po jakimś czasie sam się domyśli, że nie jesteś nim zainteresowany.

Nie okazuj, że ci zależy.

Weź kandydata na przeczekanie, a wtedy na pewno będzie mu jeszcze bardziej zależeć na tej posadzie. Na spotkanie przyjdź spóźniony, zwlekaj z telefonem, nawet jeśli koniec końców chciałbyś go zatrudnić.

Zaskakuj.

Ni stąd, ni zowąd dodawaj informacje, o których nie było mowy wcześniej. Zaskocz kandydata: dyspozycyjność w weekendy czy mniejsza kwota zarobków – jak powiesz o tym tuż przed podpisaniem umowy, to na pewno się nie rozmyśli.

Autorka: Joanna Pieńkowska, Jobs Plus

Tagi:

1 komentarz
  1. Reply
    LOL 14 czerwca 2016 at 15:41

    Należy jeszcze dodać: „Pod żadnym pozorem nie podawaj kwoty wynagrodzenia w ofercie pracy.” 😉 Najlepsi takie oferty omijają szerokim łukiem.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0