5 powodów, dla których warto wdrożyć RPO

outsourcing

W czasach dynamicznie zmieniających się warunków ekonomicznych i ogromnej konkurencji rynkowej kluczem do sukcesu jest szybkie podejmowanie decyzji biznesowych i ich efektywna realizacja. Dotyczy to wszystkich obszarów biznesu, również rekrutacji pracowników. Na tę potrzebę odpowiada Recruitment Process Outsourcing (RPO) czyli outsourcing procesu rekrutacji.
 
Zlecenia rekrutacyjne pojawiają się w zależności od aktualnych potrzeb biznesowych poszczególnych działów w firmie i wymagają szybkiego działania. Tymczasem wewnętrzne działy HR są pochłonięte realizacją zadań priorytetowych z punktu widzenia całej organizacji, np. planowaniem szkoleń i rozwoju pracowników, optymalizacją polityki personalnej czy employer brandingiem. Pogodzenie realizacji strategicznych zadań z szybkim reagowaniem na potrzeby biznesu staje się dużym wyzwaniem. Outsourcing procesu rekrutacji nie tylko odciąża pracowników wewnętrznych działów HR, ale też obniża koszt zrekrutowania pracownika, pozwala zyskać dostęp do talentów, elastycznie odpowiada na bieżące potrzeby firmy oraz prowadzi do ujednolicenia procesu rekrutacji. Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie RPO może przynieść organizacji.
 
Odciążenie wewnętrznego HR
 
W dzisiejszych czasach kandydaci aplikują do kilku organizacji jednocześnie, odpowiadając na podobne do siebie oferty, dlatego sukces rekrutacji w dużej mierze zależy od szybkości działania rekruterów. Uzyskanie dostępu do najlepszych kandydatów wymaga sprawnego działania. Niestety, najczęściej natłok obowiązków uniemożliwia działom HR szybką i efektywną realizację powierzonych rekrutacji. Zwłaszcza, gdy zlecenie dotyczy obsadzenia wielu stanowisk w kilku miejscach w kraju. Większość działów HR jest zlokalizowana w centrali, co dodatkowo utrudnia realizację procesu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie zlecenia firmie specjalizującej się w rekrutacjach, która ma przygotowaną kadrę, sprawdzone narzędzia i możliwość pozyskiwania kandydatów w najbardziej efektywny sposób.
 
– Przekazanie procesu rekrutacji sprawdzonemu partnerowi biznesowemu pozwala zachować oczekiwaną jakość, dotrzymać terminu i spełnić oczekiwania wewnętrznych klientów. Współpraca zazwyczaj rozpoczyna się od szczegółowych uzgodnień z klientem, uwzględniających opis wszystkich procesów rekrutacyjnych i selekcyjnych oraz precyzyjnie określających czas ich realizacji. Firma specjalizująca się w rekrutacjach zazwyczaj świadczy usługi za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicielstw, co pozwala rekrutować pracowników na terenie całego kraju w tym samym czasie – podkreśla Andrzej Trela, Dyrektor Działu Sprzedaży w LeasingTeam Group.
 
Niższy koszt zrekrutowania pracownika
 
Przeprowadzenie rekrutacji własnymi siłami często bywa kosztowniejsze niż przekazanie jej na zewnątrz. Planując samodzielną realizację procesu firma powinna uwzględnić w swoim budżecie koszty: publikacji ogłoszeń, rozwiązań technologicznych oraz czasu wszystkich osób zaangażowanych w proces. Warto także wziąć pod uwagę, że dla działu HR to jeden z wielu projektów, którego realizacja zależy od bieżących priorytetów. Pośrednim kosztem prowadzenia procesu rekrutacji ad hoc może być przedłużający się okres wolnego wakatu czy niedopasowanie kandydata do stanowiska. Firma przejmująca odpowiedzialność za realizację procesu, już z racji swojego doświadczenia, specjalizacji, zasobów i dostępu do zaawansowanych narzędzi, stosuje najefektywniejsze rozwiązania, co wpływa na skrócenie czasu obsadzania wakatu. Firmy dostarczające usługi RPO rozliczają się tylko i wyłącznie za zrealizowane zadania. To oznacza, że firma zapłaci za proces tylko, jeśli zdecyduje się zatrudnić rekomendowanego przed dostawcę kandydata.
 
Dostęp do talentów na każdym szczeblu stanowisk
 
W przypadku rekrutacji osób na specjalistyczne i menedżerskie stanowiska wykorzystanie RPO daje możliwość zidentyfikowania i pozyskania talentów dla organizacji. Firmy rekrutacyjne poświęcają czas nie tylko na zrozumienie bieżących potrzeb rekrutacyjnych, ale też długofalowej strategii organizacji, co przekłada się na dopasowanie kandydatów zarówno do stanowiska, jak i organizacji. Z doświadczenia LeasingTeam Outsourcing wynika, że podstawą skuteczności działania jest dywersyfikowanie kanałów dotarcia, co pozwala pozyskać kandydatów o unikalnych kompetencjach i umiejętnościach, gotowych do objęcia najbardziej wymagających stanowisk. W przypadku takich pozycji niezwykle istotna jest weryfikacja potencjalnych kandydatów poprzez poddanie ich testom psychologicznym i testom kompetencji, a w niektórych przypadkach zaproszenie do udziału w autorskim programie assessment center.
 
– Popularność RPO wśród pracodawców będzie rosła, ponieważ rynek zmienia się i pracownicy coraz odważniej podejmują decyzję o zmianie pracy. Specjalistyczne i menedżerskie stanowiska nie mogą przez dłuższy czas pozostawać nieobsadzone, ponieważ to ryzykowne dla organizacji. W tej sytuacji jedynie RPO pozwala szybko zrealizować nawet bardzo wymagający proces rekrutacji – komentuje Andrzej Trela z LeasingTeam Group.
 
Elastyczne odpowiadanie na potrzeby firmy
 
W każdej firmie występują wahania zapotrzebowania na usługi rekrutacyjne. Jeśli firma się rozwija i przykładowo otwiera nowy oddział, pojawia się potrzeba zatrudnienia większej liczby pracowników. Podobnie dzieje się w przypadku grudniowego sezonu świątecznego. Zdarza się też, że ze względu na odpływ klientów czy spadek przychodów, zatrudnianie nowych osób jest przez dłuższy czas zamrożone. Firmy świadczące usługi RPO są elastyczne i mają struktury, które pozwalają im dopasować się do każdej sytuacji. W zależności od potrzeb mogą angażować do procesu wielkie zespoły rekrutacyjne lub kilku konsultantów. Niezależnie od wielkości angażowanych zasobów firma powierzająca proces rekrutacji zawsze zapłaci wyłącznie za obsadzony wakat.
 
Standaryzacja procesu rekrutacji
 
Kandydatom biorącym udział w procesie rekrutacji bardzo często brakuje informacji na temat przewidzianych etapów rekrutacji oraz informacji zwrotnej dotyczącej ich udziału w procesie. Może to zniechęcić kandydata do firmy i negatywnie wpłynąć na employer branding. To powracający problem wielu firm, w których procesy rekrutacyjne są organizowane przy udziale różnych działów. Przekazanie rekrutacji na zewnątrz zapewnia standaryzację procesu. Dzięki zaangażowaniu zewnętrznego partnera wszystkie elementy będą spójne, komunikacja stanie się łatwiejsza, a przebieg procesu jasny i przewidywalny dla każdej ze stron.
 
– Zachowanie spójności procesu rekrutacji może być dużym problemem, zwłaszcza w organizacjach o rozbudowanych strukturach, czy działających w wielu lokalizacjach. Doświadczony dostawca usług RPO może w efektywny sposób zoptymalizować proces rekrutacji, zapewniając najlepsze praktyki i przewidywalność procesu rekrutacji zarówno z perspektywy biznesu, jak i kandydatów – podkreśla Andrzej Trela z LeasingTeam Group.
 
Szybkie podejmowanie decyzji biznesowych przekłada się na konieczność jeszcze efektywniejszego działania, również w zakresie rekrutacji. To zaangażowani i kompetentni pracownicy przyczyniają się do rozwoju organizacji i budowania jej przewagi konkurencyjnej. Warto pamiętać, że od tego czy organizacja zyska do nich dostęp i jak szybko to się stanie, zależy jej sukces rynkowy.
 
 
Źródło: LeasingTeam Group
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0