Wynagrodzenie agencji pracy tymczasowej pokrywa jej klient, a nie pracownik

ak

Praca tymczasowa ma ostatnio bardzo złą prasę, choć zdarzają się zrównoważone, merytorycznie poprawne artykuły, ciągle stawia się pracę tymczasową w negatywnym świetle. Wraz z Polskim Forum HR stworzyliśmy cykl tematyczny pod zbiorczym tytułem „Obalamy mity – co powinieneś wiedzieć o pracy tymczasowej”. Zapraszamy do artykułu w którym obalimy kolejny mit na temat pracy tymczasowej
 
TEZA: Wynagrodzenie agencji pracy tymczasowej pokrywa jej klient, a nie pracownik.
 
PRAWDA/FAŁSZ
 
Komentarz: Pracodawca użytkownik korzystający z pracy świadczonej przez pracowników tymczasowych pokrywa koszty pośrednictwa i obsługi ze strony agencji jak również koszty całkowite wynagrodzenia należnego pracownikowi tymczasowemu. W skład tych kosztów, oprócz pensji, wchodzą również: ekwiwalent urlopowy, składki ZUS, podatek oraz inne koszty związane z występującym stosunkiem pracy. Prowizja agencji jest odrębną składową kosztów ponoszonych przez pracodawcę użytkownika i nigdy nie jest ściągana z wysokości wynagrodzenia pracownika tymczasowego.
 
Konsultanci bardzo często spotykają się bezpośrednio z zarzutem o „chciwość” agencji pracy tymczasowej dla której pracują, co jest zarzutem nie mającym pokrycia w rzeczywistości i ogólnych, stosowanych zasadach rządzących w tym biznesie. Są one również personalnie krzywdzące. Konsultant rekrutujący pracownika tymczasowego operuje konkretną kwotą dedykowaną jego wynagradzaniu przeznaczoną przez swojego klienta, który jest docelowym pracodawcą użytkownikiem dla zatrudnianego. Pensja pracownika tymczasowego jest niezależna od prowizji agencji obsługującej klienta-pracodawcę użytkownika.
 
Według danych Polskiego Forum HR wynagrodzenie pracowników tymczasowych wzrosło w tym roku od 0,75% w przypadku specjalistów ds. ekonomicznych i zarządzania do ponad 10% w przypadku operatorów i monterów maszyn i urządzeń. W żadnym z analizowanych przypadków wynagrodzenie pracownika tymczasowego nie było niższe od minimalnego wynagrodzenia w Polsce co jest częstym zarzutem kierowanym pod adresem usługi pracy tymczasowej. W firmach członkowskich Polskiego Forum HR ponad 90% pracowników tymczasowych zatrudnionych jest w oparciu o umowy o pracę na czas określony.
 
 
ak
 
 
Źródło: Polskie Forum HR
 
 
CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tymczasowi są zatrudniani wyłącznie na umowy cywilnoprawne?
 
 
 

3 komentarze
 1. Reply
  Arkadiusz 22 kwietnia 2017 at 21:41

  Szkoda gadać…Fajnie się pisze a praca przez agencję pracy tymczasowej pozostawia bardzo wiele do życzenia…

 2. Reply
  posters 30 czerwca 2017 at 12:52

  Ogólnie agencje pracy stały się naprawdę furtką do tego, żeby nieźle zarabiać. Mam na myśli fakt, że w ten sposób udało się np. mnie dostać do jednej z najlepszych firm w okolicy – oni bezpośrednio nie zatrudniają. Za to moja mama, po latach przerwy od pracy dostała u nich pracę z dnia na dzień. Wiele spraw udało się uregulować prawnie i praca przez agencje aktualnie po prostu się opłaca.

 3. Reply
  paskir 21 czerwca 2018 at 09:12

  Moja mama była bezrobotna przez 5 lat. Z agencji EuroKadra etat dostała po dwóch dniach od podpisania umowy. Dostałam pracę w firmie do której 8 razy sama składała CV. Nigdy jej nie zaproszono nawet na rozmowę.

  Skomentuj

  Share This
  HRstandard.pl
  Login/Register access is temporary disabled