W ciągu ostatnich lat jesteśmy świadkami wzmożonego procesu globalizacji. Dzielące społeczeństwa granice powoli zaczynają się zacierać, zarówno te kulturowe, jak również terytorialne, a migracja ludności staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. W jaki sposób rekrutacja może odpowiedzieć na nową sytuację?
W Europie możemy zaobserwować wzmożony ruch migracyjny, spowodowany nie tyko ucieczką uchodźców z krajów ogarniętych wojną, ale również kryzysem demograficznym. Odpływ polskiej siły roboczej za granicę, starzejące się społeczeństwo, a także wydłużony wiek emerytalny sprawiają, że w naszym kraju powstają luki kadrowe. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat w Polsce zapotrzebowanie na siłę roboczą wzrośnie do 20 milionów pracowników, co oznacza konieczność otwarcia się na imigrantów. Znaczący wpływ na polski rynek pracy ma rozwój branży IT, który należy rozpatrywać z dwóch perspektyw.
Polscy pracodawcy coraz chętniej przedkładają nowoczesne media nad tradycyjne. W zasadzie nie istnieje już branża, która ignorowałaby Internet. Portale rekrutacyjne i biznesowe czy systemy CRM sukcesywnie wypierają metody, którymi branża HR posługiwała się jeszcze kilka lat temu. Nowe możliwości generują szeregi korzyści dla pracodawców, którzy coraz częściej decydują się na przyjęcie do pracy obcokrajowców. Wirtualne testy kompetencji, międzynarodowe bazy CV, rozmowy rekrutacyjne prowadzone za pośrednictwem komunikatorów internetowych sprawiają, że zatrudnienie cudzoziemca jest równie proste co powierzenie etatu pracownikowi z kraju.
Jednocześnie rozwój branży IT w naszym kraju, rosnąca liczba zagranicznych firm z sektora informatycznego, które lokują swój kapitał w Polsce, a także odpływ polskiej siły roboczej za granicę sprawiają, że rynek jest coraz bardziej chłonny, wynikiem czego jest wzmożone zainteresowanie ekspertami z krajów trzeciego świata.
Rosnący trend doskonale obrazują dane przedstawione przez MPiPS, z których wynika, że w 2013r. wydano 333 zezwoleń na pracę w sektorze IT. Rok później ich liczba wzrosła do 469. Dla porównania, tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku wydano 640 zezwoleń. Ponadto, możemy zaobserwować znaczący wzrost liczby oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy wydanych dla sektora informacji i komunikacji. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. ich liczba wyniosła 3471. Dla porównania, w roku 2014 złożono 3227 wniosków. Rok wcześniej było ich zaledwie 686.
Jak pokazują statystyki, jesteśmy świadkami rekordowego wzrostu zapotrzebowania na pracę obcokrajowców. Istotny jest zatem fakt, aby wprowadzać rozwiązania, które nie tylko ułatwią procesy rekrutacyjne, ale również zminimalizują ryzyko wstąpienia nieprawidłowości oraz nadużyć. Ważne jest, aby oprócz umiejętności zastosowania nowych technologii, podstawowe kompetencje sektora HR stanowiła znajomość praw i obowiązków wynikających z zatrudnienia cudzoziemców.
Autorka: Karolina Zawiasa, EWL
Pracy, szczególnie w branży IT będzie przybywać i jest to trend, który jest w Polsce co najmniej od 2004 roku z małym wahnięciem w 2008 roku.
Co do migracji do PL, to ten trend się nasilił wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie, i dopóki u naszego wschodniego sąsiada się nie uspokoi a gospodarka i pensje znowu nie zaczną rosnąć to będzie się nasilał.