Menedżerski program stażowy – case study [cz.2]

conference-room-768441_1280

Corporate Graduate Programme (CGP) to projekt skrojony na międzynarodową skalę. Zaangażowanie we wspólny program rozwojowy różnych rynków europejskich wymagało znalezienia odpowiedzi na kilka kluczowych pytań m. in.: Jak zapewnić uczestnikom programu bieżące wsparcie w rozwijaniu praktycznych umiejętności i pogłębianiu wiedzy? Jak zachować spójność działań na wszystkich biorących udział w projekcie rynkach tak aby zagwarantować stażystom równe szanse rozwojowe? Jak monitorować i ewaluować projekt, by mieć pewność, że z każdą rotacją, realizuje on wyznaczone cele?
 
Zaprojektowanie programu stażowego
 
Ostatecznie powstał kompleksowy plan realizacji poszczególnych etapów projektu CGP – efekt wspólnej pracy praktyków Credit Risk, a więc Dyrektorów Ryzyka Kredytowego ze wszystkich zaangażowanych w projekt rynków, przy wsparciu pracowników Departamentu Szkoleń i Rozwoju. Poszczególne kroki w programie zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający stażystom stopniowe zdobywanie wiedzy i umiejętności. Kluczowa jest tu możliwość ciągłego rozwoju i regularnego pogłębiania kompetencji – z rotacji na rotację przybliża to stażystów do pełnienia roli managerów.
 
Ścieżka rozwojowa programu CGP kształtuje się dwutorowo. W pierwszej kolejności zabezpieczany jest obszar związany z wiedzą i umiejętnościami z obszaru Ryzyka Kredytowego, a więc technicznymi i analitycznymi kompetencjami. W ramach drugiego obszaru stażyści wzmacniają swoje zdolności liderskie i rozwijają tzw. umiejętności miękkie, niezbędne do jakościowego pełnienia roli managera i partnera biznesowego. Wszystko to dzieje się w praktyce, pod okiem ekspertów z Departamentu Ryzyka Kredytowego. Proces wspierają dodatkowo zaprojektowane działania rozwojowe, takie jak regularna praca 1:1 czy coaching z mentorem z Departamentu Ryzyka Kredytowego lub trenerem z Departamentu Szkoleń i Rozwoju. Stworzony został również cykl warsztatów, które zarówno kolejnością jak i zawartością merytoryczną odpowiadają coraz wyższym wymaganiom, jakie stoją przed uczestnikami w kolejnych rotacjach. Oferujemy stażystom niezbędne narzędzia, począwszy od umożliwienia stażystom poznania lepiej samych siebie i swoich preferencji (szkolenie Insights Discovery), poprzez kształtowanie umiejętności komunikacyjnych i budowania relacji interpersonalnych (szkolenie Wywieranie Pozytywnego Wpływu na Innych), aż po sztukę skutecznej prezentacji i wystąpień publicznych czy wiedzę z zakresu przywództwa. Dzięki takiemu podejściu po 3 latach będą oni gotowi do zarządzania i kierowania zespołem specjalistów z zakresu ryzyka kredytowego.
 
Co jeszcze zapewniliśmy stażystom, by dać im jeszcze większe wsparcie w bieżącym rozwoju? Dostęp do globalnego programu edukacyjnego w ramach platformy należącej do organizacji ICM (Institute of Credit Management). Stażyści rozpoczęli udział w serii tzw. Masterclass, a więc dopasowanych tematycznie do ich potrzeb warsztatów on-line, których ukończenie wiąże się z egzaminami i certyfikacją.
 
Działania rozwojowe prowadzone są równolegle na czterech rynkach. Aby zadbać o jednolitość zarówno przekazu merytorycznego jak i tempa nauki, podczas każdej rotacji organizowane są spotkania zaangażowanych w program dyrektorów z Departamentów Ryzyka Kredytowego oraz przedstawicieli Departamentu Szkoleń i Rozwoju. Wymiana doświadczeń, ustalanie celów i strategii na kolejną rotację oraz szczegółowy plan działań pozwala zachować spójność między wszystkimi aktywnościami w ramach programu. Dodatkowym i równie ważnym elementem jest regularne zbieranie informacji zwrotnych od samych stażystów – ich spostrzeżenia, potrzeby oraz poziom satysfakcji z oferowanych im aktywności są dla IPF ważnym elementem zarówno monitoringu, jak i ewaluacji kolejnych etapów programu CGP.
 
Nastawienie na budowanie relacji ze stażystami i na ich rozwój, zaangażowanie pracowników różnych departamentów i współpraca między rynkami, a dodatkowo dbałość o wymianę informacji to z pewnością czynniki sukcesu tego projektu. Choć już teraz, obserwując rozwój stażystów i ich postępy w pracy widzimy wiele pozytywnych rezultatów tego projektu, końcowe efekty będziemy mogli zmierzyć za 2 lata, kiedy projekt dobiegnie końca.
 
 
Podsumowując, dla IPF program CGP to szansa na przyszłość ze znakomitymi liderami, którzy będą rozwijać niezwykle ważny dla każdej instytucji finansowej obszar Ryzyka Kredytowego w organizacji, a dla naszych nowych kolegów i koleżanek to „paszport do sukcesu” i możliwość zrealizowania swoich ambicji w kraju lub za granicą.
 
 
Autorki:
Weronika Dziak, Konsultant ds. Szkoleń i Rozwoju, Provident Polska SA
Dominika Dobrzańska, Specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju, Provident Polska SA

 
 
CZYTAJ TEŻ: Menedżerski program stażowy – case study [cz.1]
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0