W kolejnej odsłonie „Prelegenci HRcamp przepowiadają…” Alicja Arndt oraz Jacek Krajewski z GoldenLine. Przedstawiamy krótkie zapowiedzi ich wystąpień na HRcamp 2015, już w czerwcu! Jak wyobrażają sobie oni HR za 20 lat?
Alicja Arndt, z branżą rekrutacyjną związana od 3 lat. W GoldenLine odpowiada za szkolenia produktowe z Wyszukiwarki Kandydatów, w tym projekt szkoleń on-line. Z wykształcenia ekonomistka – ukończyła Stosunki Międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej, obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich.
Jakie kompetencje będą za chwilę najbardziej poszukiwane?
Alicja Arndt: Już teraz poszukiwane są umiejętności analitycznego myślenia. Przejawia się to m. in. w powstawaniu nowych stanowisk, jak np. analityk HR. Coraz większy nacisk firmy kładą także na optymalizację procesów i kosztów, dlatego umiejętność pracy z liczbami i dużą ilością danych będą w cenie.
Jak wyobraża sobie Pani HR za 20 lat?
Alicja Arndt: Kluczowi staną się HR Business Partnerzy, rozumiani jednak jako managerowie zarządzający szerokim portfelem projektów dotyczących różnych działów firmy. Spora część rekrutacji zostanie oddana firmom zewnętrznym lub przekazana samym kierownikom i dyrektorom działów.
Mając na uwadze błyskawiczny rozwój technologiczno – komunikacyjny, jaki zawód w HR rozwinie się w przyszłości, którego w tej chwili jeszcze nie ma?
Alicja Arndt: Ze względu na ogromny postęp w działach HR potrzebne będą osoby, które będą znały się także na kwestiach technicznych czy zarządzaniu projektami IT. Ktoś na kształt IT HRBP, który będzie odpowiedzialny m. in. za wdrażanie systemów IT w działach HR i optymalizację procesów z ich użyciem.
Jacek Krajewski, z wykształcenia socjolog specjalizujący się w dziedzinie komunikacji społecznej. Przygodę z branżą HR rozpoczął ponad 7 lat temu jako rekruter w firmie outsourcingowej. Od 2009 roku pomaga pracodawcom w doborze odpowiednich narzędzi rekrutacyjno – wizerunkowych w serwisie GoldenLine.
Jakie aktualne umiejętności pomogą w opanowaniu HR-u przyszłości?
Jacek Krajewski: Kluczowa jest zdolność do myślenia w kategoriach „big picture” połączona z analitycznym podejściem. Oprócz tego cała lista kompetencji związanych z marketingiem, sprzedażą oraz poruszaniem się w świecie nowych mediów oraz technologii.
Jakie zmiany czekają branżę HR?
Jacek Krajewski: Już teraz trzeba stawiać czoła zmianom o charakterze demograficznym oraz ekonomicznym, które wymagają od HRowców i pracodawców zdecydowanie bardziej elastycznego podejścia do obecnych i potencjalnych pracowników. Dodajmy do tego jeszcze nieprzewidywalny rozwój nowych technologii i będzie naprawdę ciekawie. Przykłady? Ogromna popularność takich serwisów jak Uber oraz Airbnb, ale jednocześnie też różnorodne konsekwencje dla gospodarki oraz rynku pracy.
Jak wyobraża sobie Pan HR za 20 lat?
Jacek Krajewski: Pojawi się zdecydowanie więcej HRowców w zarządach firm oraz w zespołach interdyscyplinarnych, które będą opracowywać koncepcje dalszego rozwoju biznesowego organizacji. Parafrazując słowa klasyka: przyszłość HR dzieje się już teraz, tylko jest nierówno rozłożona.