Czy rozpoznajesz tę osobę?

apple-bed-bedroom-5329

Firmy poszukujące kandydatów do pracy marzą o pracowniku idealnym: pomocnym, komunikatywnym, myślącym nieszablonowo i zaangażowanym w swoją pracę. Na rynku pracy potrzeba różnych ludzi, co do których wymagania określane są w oparciu o to, czym mieliby zajmować się na danym stanowisku.
 
Luka w zestawie cech i umiejętności
 
Wielu, spośród czołowych pracodawców, poza przygotowaniem merytorycznym ceni u swoich pracowników przede wszystkim uczciwość, lojalność wobec firmy, chęć podejmowania nowych wyzwań i wykazywanie inicjatywy. Często zdarza się, że o „być albo nie być” kandydata w danej firmie decydują kompetencje miękkie, które niestety, nie zawsze są na najwyższym poziomie. Do najbardziej pożądanych, ale i wykazujących największe braki należą obszary związane z komunikacją i pracą zespołową. Coraz ważniejsza staje się także interdyscyplinarność, przejawiająca się znajomością kilku uzupełniających się dziedzin.
 
Błyskotliwość, znajomość języków czy wiedza?
 
W działach badań i rozwoju lubi się ludzi błyskotliwych, którzy chcą inwestować w siebie i poszerzać swoją wiedzę. Osoby ze zdolnościami językowymi sprawdzają się w działach związanych z pozyskaniem i utrzymaniem klienta. Są też branże, w których liczy się przede wszystkim wiedza. Do takich należą na przykład IT oraz finanse i bankowość. Niezależnie od specyfiki branży absolutną koniecznością jest jednak otwartość na nowe: doświadczenia, wiedzę, technologię, projekty, ludzi – wszystko.
 
SWAN nie tylko dla menadżerów
 
Mimo jasnych i sprecyzowanych wymagań, pracodawcy mają świadomość, że nie ma idealnych i uniwersalnych kandydatów. Dlatego najczęściej w procesach rekrutacji zwraca się uwagę na dopasowanie kandydata do danej firmy, zespołu, z którym będzie współpracował i jego zainteresowania. Formuła SWAN odnosząca się do kadry menadżerskiej w dzisiejszych czasach wydaje się mieć nieco szersze zastosowanie, a cztery cechy idealnego kandydata do pracy: S – smart (inteligentny), W – working hard (ciężko pracujący), A – ambitious (ambitny) oraz N – nice (miły), stanowi podstawę coraz większej liczby stanowisk.
 

Każdy z nas dąży do osiągnięcia, jak najlepszej dla siebie, pozycji na rynku pracy chcąc stale poprawiać swoją sytuację zawodową i czerpiąc satysfakcję z wykonywanych zadań. Bardzo często zapominamy jednak, że kompetencje miękkie, związane z kształtowaniem charakteru wpływają na nasze życie zawodowe. Zatem, szukając pracy lub nowego pracownika zastanów się czy w sobie lub w którymś z aplikujących kandydatów rozpoznajesz tego człowieka?

Kogo? Idealnego kandydata.
 
 
Autorka: Teresa Bęben, CRAFTS
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0