Joanna Kamińska: Zarządzanie wiedzą przynosi korzyści w wielu wymiarach

orange

Ambasador Zarządzania Wiedzą to pierwszy w Polsce konkurs, realizowany w ramach projektu Światłowód Wiedzy, którego ideą jest zwrócenie uwagi na aspekt zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach, funkcjonujących na polskim rynku. Przedstawimy wypowiedzi członków Jury konkursu.
 
J.KamińskaJoanna Kamińska, autorka bloga branżowego HR z pasją, menedżer ds. rozwoju usług doradczych, opowie o znaczeniu zarządzania wiedzą.Buduje działy HR od podstaw oraz realizuje dedykowane projekty skoncentrowane głównie na rozwoju i ocenie pracowników, motywacji i zaangażowaniu oraz budowaniu wizerunku pracodawcy.
 
 
 
 
 
 
 
Dlaczego zarządzanie wiedza w organizacjach jest tak ważne?
 

Joanna Kamińska: Wiedza znajduje się w każdej z organizacji, jednak nie wszystkie firmy zarządzają nią w usystematyzowany i przemyślany sposób. Często jest tak, że mamy potencjał, z którego nie korzystamy, co w konsekwencji przekłada się na to, że jesteśmy mniej konkurencyjni, a nasz rozwój nie jest tak dynamiczny jak mógłby być. Zarządzanie wiedzą w organizacjach pozwala na zarządzanie potencjałem, który posiadamy i jest w zasadzie podstawą zarówno pod kątem biznesowym, jak i pod kątem zatrudnianych pracowników. Stwarzamy możliwości dzielenia się najlepszymi praktykami, poprawiamy relacje między pracownikami, a także kontakty firmy z jej klientami.

 
Jakie korzyści niesie sprawne zarządzanie wiedzą w organizacji?
 

Joanna Kamińska: Korzyści można podzielić na kilka obszarów. Po pierwsze strategia i procesy – jeśli zarządzamy wiedzą skracamy czas potrzebny na podejmowanie decyzji, nie dublujemy zadań, lepiej wykorzystujemy technologie i posiadane zasoby. Działamy szybciej i sprawniej. Z kolei patrząc na zarządzanie wiedzą z perspektywy wyników – jesteśmy jako firma bardziej wydajni, osiągamy lepsze rezultaty i lepiej wydatkujemy środki potrzebne na działania operacyjne, a także na rozwój naszych pracowników. Pracownicy z kolei są kolejnym istotnym obszarem, który czerpie korzyści z wdrożenia zarządzania wiedzą w firmie. Dla nich korzyścią są większe możliwości rozwoju, lepsze wykorzystanie posiadanych kompetencji, możliwość uczenia się nowych rzeczy, a także dzielenia się swoimi doświadczeniami, co wspiera w dążeniu do eksperckości w danym obszarze. Podsumowując, korzyści są wielowymiarowe – skoncentrowane zarówno na biznesie, wynikach, efektywności, jak i na pracownikach – ich rozwoju, większym przywiązaniu do firmy i docenianiu pracodawcy pod kątem tego obszaru.

 
Dlaczego konkurs Ambasador Zarządzania Wiedzą jest ważny i jaki ma wpływ na polski rynek i standardy zarządzania wiedzą/kapitałem intelektualnym?
 

Joanna Kamińska: Mam poczucie, że o ile w dużych, międzynarodowych korporacjach temat zarządzania wiedzą jest znany i doceniany, w znacznej części polskich firm potencjał tego narzędzia zarządzania jest niedoceniany i niewykorzystywany. Istnienie konkursu Ambasador Zarządzania Wiedzą z jednej strony uświadamia firmom, że temat ten jest ważny, z drugiej zaś strony części organizacjom pokazuje, że w ogóle taki temat istnieje i warto rozważyć wprowadzenie go do swojej firmy. Poza tym pokazywanie działania innych firm i dzielenie się dobrymi praktykami, otwiera rynek na tego typu działania, podsuwa pewne inspiracje, co zwiększa prawdopodobieństwo, że również inne organizacje zdecydują się na pójście w ślad za tymi, którym wdrożenie zarządzania wiedzą przyniosło wymierne efekty. Warto inspirować się najlepszymi, uczyć się od nich. Poza tym warto także doceniać i nagradzać te dobre praktyki, aby na zasadzie pozytywnych wzmocnień dbać o to, aby ich twórcy dalej realizowali swoje działania i nieustannie pozytywnie kształtowali środowisko pracy.

 
 
CZYTAJ TEŻ: Szukamy Ambasadorów Zarządzania Wiedzą!
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0