W ramach realizowanego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej firma FUDA stworzyła bezpłatną multimedialną aplikację wspomagającą zarządzanie wiekiem w organizacjach. Powstała w ramach projektu aplikacja służy zwiększeniu efektywności pracy, przepływu wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami w różnym wieku w firmie, w tym przedłużeniu aktywności zawodowej pracownic w wieku powyżej 50 lat.
Innowacyjna aplikacja KONSULTANT HR wspiera wdrożenie zarządzania wiekiem w organizacjach poprzez tworzenie zespołów pracowniczych, w których kobieta z dłuższym stażem pracy i doświadczeniem (w wieku powyżej 50 roku życia) pełni rolę mentora (nauczyciela) wobec drugiego pracownika.
Zastosowanie proponowanego modelu działania służyć ma wzmocnieniu transferu wiedzy strategicznej „know-how” w zespołach firm oraz zwiększeniu wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników z możliwością modyfikacji pełnionej roli w firmie.
Nadrzędnym celem wykorzystania aplikacji jest wypracowanie sposobu pozwalającego na odpowiednie przystosowanie dojrzałych i doświadczonych pracowników do wdrożenia skutecznych metod zarządzania wiekiem z korzyścią dla przedsiębiorstwa.
Korzystanie z podobnych narzędzi było możliwe dotychczas jedynie odpłatnie i funkcjonowały one głównie w dużych firmach i korporacjach. Powyższe przedsięwzięcie stwarza możliwość bezpłatnego skorzystania z innowacyjnego rozwiązania w mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstwach.
Bezpłatna aplikacja zawiera:
1. zestaw 13 testów umożliwiających:
• diagnozę kompetencji pracownika w zakresie stopnia asertywności, kreatywności, samodzielności, komunikacji, radzenia sobie ze stresem, zdolności współpracy, zarządzania czasem, zdolności przywódczych,
• wskazanie preferowanych par pracowników z mniejszym stażem i pracownic w wieku powyżej 50 roku życia celem wspólnego wykonywania zadań i transferu wiedzy, weryfikujące prezentowane style działania, czyli potrzebę aktywności i potrzebę uporządkowanego działania oraz postawy wobec pracy tj. zdolność do adaptacji w pracy, motywacja do pracy, potrzeba rozwoju,
2. model współpracy w przedsiębiorstwie zróżnicowanych wiekowo zespołów na zasadach wzajemnej wymiany doświadczeń,
3. pakiet szkoleń e-learning oraz podręczników poświęconych kluczowym zagadnieniom wspomagającym wdrażanie systemu zarządzania wiekiem dla osób pełniących różne funkcje w przedsiębiorstwie.
Z aplikacją można zapoznać się za pośrednictwem strony internetowej: www.konsultanthr.zarzadzaniewiekiem.eu Aby skorzystać z aplikacji Konsultant HR należy zalogować się stosując poniższe loginy. Udostępniona wersja aplikacji zawiera przykładowe dane, tak aby w krótszym czasie można było zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji.
Lp. LOGIN Hasło Rola
1 Joannak 123456 Dział HR
2 Jank 123456 Pracownik -49
3 Admin 123456 Administrator
4 Annak 123456 Pracownik 50+
5 Kasiaw 123456 Przełożony
Dlaczego zarządzanie wiekiem jest tak ważne?
• ułatwia transfer wiedzy strategicznej we współpracy zróżnicowanych wiekowo pracowników na zasadzie wymiany doświadczeń,
• zwiększa efektywność pracy kadry oraz potencjał rozwojowy firmy, który wzmocni działania dostosowawcze do aktualnych wymagań gospodarki/rynku,
• pomaga utrzymać aktywność zawodową osób z największym stażem pracy w firmie i zapobiega odpływowi wiedzy ukrytej z firmy.
Realizator projektu:
FUDA to firma doradcza, której misją jest wdrażanie pozytywnych zmian oraz rozwiązań usprawniających funkcjonowanie organizacji w biznesie. Prowadzi działalność audytorską i szkoleniowo-doradczą.
www.fuda.com.pl
Partner projektu:
Regionalna Izba Gospodarcza w Lublinie to organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca ok. 130 podmiotów gospodarczych z woj. lubelskiego. Izba organizuje szkolenia, seminaria, wyjazdy zagraniczne, targi i wystawy gospodarcze.
www.rig.lublin.pl
Projekt „Innowacyjny model kooperacji dla rozwoju aktywności zawodowej pracownic powyżej 50. roku życia” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VIII Regionalne Kadry Gospodarki, Działanie 8.2 Transfer wiedzy, Poddziałanie 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji.