Więcej niż połowa poszukuje nowych możliwości pomimo ogólnego zadowolenia ze swojej pracy. Jedna trzecia (33%) polskich pracowników czuje się oddanych swojej pracy, mniej, niż w Danii, gdzie odpowiedziało tak aż 45%, w Norwegii – 42%, czy w Rosji – 37%, jak pokazują wyniki najnowszego badania Kelly Global Workforce Index™.
40% pracowników w Polsce czuje się, że jest doceniana przez swoich obecnych pracodawców podczas, gdy jedna trzecia czuje się mniej lojalna w stosunku do swoich pracodawców, niż przed rokiem. W efekcie 63% planuje poszukiwania pracy w nadchodzącym roku, a 58% często zastanawia się nad porzuceniem pracy. Więcej niż połowa (58%) poszukuje nowych możliwości, nawet jeśli jest zadowolona ze swojej obecnej pracy i z pośród nich aż dwie trzecie 66% aktywnie poszukuje pracy przynajmniej raz w tygodniu.
Biorąc pod uwagę atuty, jakich respondenci poszukują u nowego pracodawcy, aż 85% jest zmotywowanych pensją oraz benefitami, jednak polscy pracownicy mają silne ambicje na progres w swojej karierze poprzez szkolenia, które są ważne dla 70% respondentów, oraz możliwości rozwoju, które jako kluczowe wskazało 68%. Pokolenie Y jest szczególnie zorientowane na szkolenia, 75% z nich wskazało je jako priorytetowe. Aż 70% respondentów ceni ponadto równowagę pomiędzy pracą a życiem
prywatnym.
Co ciekawe, ponad połowa (55%) badanych wspomniała, że możliwość pracy z kolegami, od których mogliby się uczyć mogłaby wpłynąć na ich decyzję o pracę, co sugeruje znaczenie wzajemnego uczenia się.
Komentując wyniki badań, Agnieszka Walter, Country General Manager, Kelly Services Poland powiedziała: Poziom zaangażowania jest stosunkowo niski w Polsce w porównaniu rynkami innych europejskich krajów, ale też bardzo zróżnicowany pod względem wieku i obszarów zatrudnienia. To jasne, że pracodawcy muszą zrobić więcej, aby zapewnić przyjazne otoczenie pracy, które pomoże utrzymać pracowników na dłuższy okres czasu, szczególnie pracowników pokolenia Y. Stanie się to jeszcze bardziej krytyczne, kiedy nasili się wojna o talenty.
Nasze badanie pokazuje, że podczas, gdy wynagrodzenie oraz benefity są dla pracownika priorytetowe i najważniejsze, to istotne w podejmowaniu decyzji o podjęciu pracy są też takie czynniki, jak możliwość szkolenia i rozwoju, uczenia się od innych oraz równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym – na wszystko to pracodawczy powinni patrzeć, jako na kapitał.
Podczas poszukiwania i aplikowania na nowe stanowiska pracy, 97% respondentów korzysta z aplikacji elektronicznych. Pomimo wzrostu liczby korzystających z aplikowania online, tylko 43% korzysta z mediów społecznych w procesie poszukiwania pracy. Ponadto tylko 17% kandydatów należy do internetowych społeczności skupiających talenty wokół pracodawców, ale 48% byłoby zainteresowanych taką aktywnością, gdyby nadarzyła się okazja.
Pełne wyniki badania zostały opublikowane w nowym raporcie Engaging Active and Passive Job Seekers. Prawie 170 tysięcy osób w 30 krajach wzięło udział w badaniu, w tym ponad 1100 w Polsce.
Raport do pobrania tutaj:Engaging_Active_and_Passive_Job_Seekers
Źródło: Kelly Global Workforce Index