Kobieta samodzielna

Image courtesy of iosphereFreeDigitalPhotos.netAktualna sytuacja na rynku pracy oraz trendy kulturowe wymagają od kobiet łączenia licznych ról, choćby partnerki, matki i pracownika. Często dostosowywanie się i odpowiadanie na tak bardzo odmienne wymagania środowiska oraz pełnienie wielu obowiązków powoduje silny stres. Czy to sprawia, że kobiety są mniej efektywnymi pracownikami? Niestety znaczna liczba pracodawców uważa, że tak. Wskazują na to badania przeprowadzone przez GUS (Raport Kobiety i mężczyźni na rynku pracy, 2012). Jak wynika z raportu tylko 68,2% kobiet w wieku produkcyjnym pracuje. Dla porównania wśród mężczyzn zatrudnionych jest 77% . Jak się okazuje, kobiety mimo panujących stereotypów są bardzo skuteczne w pracy, nawet te, które posiadają dzieci.
 
Człowiek zdeterminowany jest człowiekiem efektywnym. Nie można zaprzeczyć, że łączenie licznych obowiązków wymaga dobrej organizacji i zmysłu zarządzania. Jest jednak również przyczyną podwyższonego poziomu stresu. Krótkoterminowo kortyzol jest naszym sprzymierzeńcem, gdyż niweluje poczucie zmęczenia, ułatwia długotrwałą koncentrację czy wyostrza myśli. Problem pojawia się w sytuacji, gdy jesteśmy pod ciągłą presją. Wtedy pojawiają się niepożądane objawy, które nie zawsze są oczywiste i widoczne. Organizm może funkcjonować normalnie, jednak na zwolnionych obrotach. Nadal pracujemy, ale mniej efektywnie. Nadal śpimy 7 godzin dziennie, ale nie czujemy się wypoczęci. Banalne jest stwierdzenie, że należy dążyć do harmonii, która ułatwi codzienne funkcjonowanie. W wielu zawodach czy firmach jest to po prostu niemożliwe. Dlatego, szczególnie młode matki, coraz częściej decydują się na zakładanie własnych firm. Jest to nowy trend, który pojawił się na polskim rynku – kobiety same poszukują skutecznych rozwiązań, które pomogłyby im nie tylko w realizowaniu, ale również w znalezieniu zadowolenia z każdej z pełnionej roli życiowej. Pojawia się coraz więcej inicjatyw na rzecz kobiet pracujących, przedsiębiorczych czy niezależnych. Nazwa jest bez znaczenia, idea jest jedna – wspierać się w radzeniu sobie na dzisiejszym rynku pracy oraz uczyć, jak mieć aktywny wpływ na jego kształt. Kobiety w Polsce same poszukują i wykorzystują możliwości, jakie daje dzisiejszy rynek. Nie zawsze przyjazne traktowanie ze strony pracodawców wymusiło na nich bycie bardziej odważnymi i niezależnymi. Wiele stron internetowych, które są do nich skierowane inspiruje przykładami tych, którym udało się osiągnąć sukces i zdobyć perfekcję w sztuce łączenia ról życiowych. Pojawiają się na nich również liczne pomysły na własny biznes, czy praktyczne rozwiązania codziennych problemów.
 
Pracodawco, czy to nie jest dowód na to, że kobiety są cennym pracownikiem? Dla wielu z nich odwaga może być kartą przetargową. Wśród młodych pojawia się przekonanie, że lepiej pracować na własny rachunek niż dążyć do usatysfakcjonowania niejednokrotnie wygórowanych oczekiwań pracodawcy. Ich niezależność powoduje wzrost wymagań w stosunku do firm, szczególnie tych, które dbają o swój employer branding. Każdy pracownik powinien mieć możliwość utrzymania równowagi pomiędzy rodziną a pracą, a mimo to dla wielu ta myśl może brzmieć jak nieosiągalny ideał. Dowodzi to tego, że pracodawcy powinni przywiązać większą uwagę do potrzeb pracowników. Dzięki temu zatrudnieni wykorzystywaliby swój potencjał na rzecz firmy, a nie koncentrowali się na poszukiwaniu alternatywy.
 
Powyżej opisane zjawisko niewątpliwie pozytywnie wpłynie na kształt rynku pracy. Bardziej świadomy swoich możliwości pracownik wymaga od pracodawców więcej niż dotychczas. Firmy natomiast mogą to wykorzystać do budowania wizerunku przyjaznego pracodawcy stosującego elastyczne formy zatrudnienia i uznać za kluczowy punkt w kampanii promującej swoją markę. W ten sposób zatrudnią efektywne pracownice-matki oraz staną się pracodawcą z wyboru. Jest to szczególnie ciekawa szansa dla małych firm, które często nie mogą zaoferować młodym satysfakcjonującej dla nich ścieżki kariery. Mają jednak możliwość zapewnienia im wsparcia i szacunku dla wszystkich obowiązków kobiety.
 
sabina-matuszewska5 
 
 
 
 
 Autor: Sabina Matuszewska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Image courtesy of iosphere/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0