Jak nie wpaść w maliny, wyjeżdżając do pracy przy wakacyjnych zbiorach?

zbioryO czym należy pamiętać planując wakacyjną pracę tymczasową za granicą?
Wakacje to najlepszy okres na podjęcie pracy tymczasowej za granicą, tym bardziej, że właśnie teraz pojawiają się najróżniejsze oferty umożliwiające atrakcyjny zarobek. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia jednak przestrzega: przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy za granicą, sprawdźmy dokładnie wiarygodność pośrednika i nie pozwólmy się oszukać. Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę jakie nieprawidłowości najczęściej występują w agencjach zatrudnienia.
 
 
 
 
Wyjazd do pracy sezonowej za granicę to popularna forma zatrudnienia, szczególnie wśród osób, które się uczą, studiują lub po prostu nie pracują a w okresie wakacyjnym chcą podreperować domowy budżet. Najczęściej wybierane kierunki wakacyjnej emigracji Polaków to Wielka Brytania, Niemcy oraz Holandia. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia ostrzega jednak aby sprawdzić dokładnie agencję zanim zaczniemy pakować walizki. Leszek Zieliński, Wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, Przewodniczący Sekcji Agencji Pracy Tymczasowej radzi: Zacznijmy od uważnego przyjrzenia się ogłoszeniu o pracę, sprawdzeniu warunków zatrudnienia, szczegółowo zapoznajmy się z umową, a przede wszystkim sprawdźmy firmę pośredniczącą w znalezieniu pracy. Tylko rzetelna i profesjonalna agencja pracy tymczasowej jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo pracownika, efektywnie i skutecznie przeprowadzić proces rekrutacji i dopełnić wszystkich formalności związanych z takim system pracy. Współpraca z doświadczoną i wiarygodną firmą to gwarancja bezpiecznej pracy, wypłacenia wynagrodzenia zgodnego z wcześniej ustalonymi warunkami, zapewnienia dobrych warunków pracy i zakwaterowania, ale to również niezbędna pomoc w nadzwyczajnych wypadkach.
 
Najczęstsze nieprawidłowości
 
Według Karoliny Szałkowskiej, Inspektor Pracy z Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, najczęstszymi nieprawidłowościami agencji pracy tymczasowej w przypadku umów o pracę tymczasową są: przypadki kierowania osób do zagranicznej agencji zatrudnienia, która nie stanowi ich pracodawcy, lecz jedynie pośrednika oraz zawieranie pisemnej umowy przez pracowników kierowanych do pracy za granicą u zagranicznych pracodawców. Kierowanie do pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia powinno odbywać się na podstawie pisemnej umowy, o której mowa w art. 85 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zawieranej przez te agencje z osobami kierowanymi do pracy. Ponadto agencja zatrudnienia ma obowiązek zawarcia pisemnej umowy z pracodawcą zagranicznym do którego kieruje osoby. To nie tylko zdrowy rozsądek, ale również wymóg prawny aby przy wyjazdach do pracy za granicę podpisać umowę z polską, a nie zagraniczną agencją, kiedy firmą pośrednicząca w zatrudnieniu jest polska organizacja. To umożliwi bardzo dobre rozeznanie się w warunkach zatrudnienia, a w razie problemów gwarantuje wsparcie, informację o przysługujących prawach i możliwość porozumienia się w ojczystym języku dodaje Karolina Szałkowska.
 
W jaki sposób sprawdzić agencję pośrednictwa pracy?
 
Poszukując w pełni profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy, pod uwagę powinniśmy wziąć zatem następujące aspekty:
 
• Czy została ona wpisana do rejestru podmiotów, które prowadzą agencje zatrudnienia?
• Czy agencja posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stanowiący potwierdzenie do rejestru (wykaz agencji znaleźć można na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl)?
• Najlepiej jeśli agencja jest zrzeszona w branżowym stowarzyszeniu. W Polsce oprócz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia istnieją jeszcze dwie inne organizacje branżowe.
• Dane w ogłoszeniu o pracę. Podejrzenia wzbudzić może agencja, w której anonsie znajdziemy jedynie telefon komórkowy. W trakcie rozmowy koniecznie poprośmy o jej dokładny adres i sprawdźmy czy posiada ona zgłoszoną działalność gospodarczą i własne biuro oraz od jak dawna funkcjonuje na rynku. Tego typu dane znajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w ewidencji działalności gospodarczej.
• Konieczność posiadania przez pośrednika umowy zawartej z zagranicznym pracodawcą.
• Treść podpisywanej umowy. Znaleźć muszą się tam między innymi: dokładna nazwa i adres zagranicznego pracodawcy, rodzaj i warunki pracy, okres i wysokość zatrudnienia, warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób, a także przysługujące pracownikowi świadczenia socjalne
 
Najpopularniejsze branże
 
A dokąd najczęściej wyjeżdżają Polacy do pracy za granicą? Według Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia najpopularniejsze branże związane z pracą tymczasową za granicą to m.in.:
 
• Produkcja
 
Chodzi tutaj przeważnie o pracę przy liniach produkcyjnych, która polega na pakowaniu, sortowaniu oraz zbieraniu zamówień. Zlecenia tego typu oferują zarówno firmy zajmujące się produkcją opon, gumowych elementów, akcesoriów motoryzacyjnych, blachodachówek, jak i te z branży spożywczej. Średnie zarobki to około 9 – 10 Euro za godzinę pracy. Niektóre z ofert zawierają możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych kursach językowych czy obsługi maszyn.
 
• Zbiory
 
Najwięcej pracowników potrzebnych jest do zbiorów malin, truskawek, gruszek, jabłek oraz szparagów. Sporo ogłoszeń dotyczy także pracy przy winobraniu. Dodatkowym obowiązkiem pracownika może być także mycie, sortowanie, pakowanie oraz przygotowywanie owoców i warzyw do transportu. Mile widziana jest tutaj podstawowa znajomość języka angielskiego. W przypadku tego typu ogłoszeń pracodawcy przeważnie oferują zarówno zakwaterowanie, dojazd do pracy, jak i ubezpieczenie. Stawki za godzinę pracy wahają się tutaj od 7 do 12 Euro.
 
• Branża budowlana
 
Tego typu ogłoszenia dotyczą zwykle prac remontowych takich, jak tynkowanie, malowanie czy montaż instalacji. W wielu z nich nie wymagana jest znajomość języka, a jedynie doświadczenie. Średnie zarobki w przypadku pracy na budowie to około 12 Euro za godzinę.
 
• Praca fizyczna
 
Zagraniczne firmy przeważnie potrzebują pracowników do wykonywania prac sprzątających, rozbiórek, wycinki drzew, pielęgnacji ogrodów czy rozładunku kontenerów. Znajomość języka obcego przeważnie nie jest obowiązkowa, a kwestia zakwaterowania i dojazdu uzależniona jest od pracodawcy. Średnia stawka na stanowiskach związanych z pracą fizyczną to 10 – 11 Euro za godzinę.
Praca tymczasowa niewątpliwie posiada szereg zalet – stanowi ona bowiem zarówno doskonałe źródło dodatkowego dochodu, sposób na zdobycie doświadczenia, jak i znalezienie stałego zatrudnienia. Warto jednak poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie agencji pośrednictwa pracy, by tego typu wyjazd nie okazał się dla nas przykrym wspomnieniem.
 
 
Źródło: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ)
 
 
Image courtesy of maya/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0