Styl ma znaczenie. Budowanie harmonii

afiliacyjnyStyle przywództwa: Styl afiliacyjny
Sposób zachowania lidera jest jednym z głównych czynników wpływających na atmosferę pracy w zespole. Dobry przywódca jest w stanie ożywić, zaangażować i zmotywować pracowników do podjęcia dodatkowego wysiłku na rzecz organizacji. Słabe umiejętności przywódcze mogą przynieść odwrotny skutek, tworząc w zespole demotywującą atmosferę, która sprzyja dużej rotacji i częstym nieobecnościom w pracy.

 

 


 
Od ponad 40 lat firma HayGroup zajmuje się pomiarem sześciu stylów przywództwa, które wywierają największy wpływ na wydajność pracy zespołu. Zalicza się do nich style: dyrektywny, wizjonerski, afiliacyjny, demokratyczny, wyznaczający wzorce oraz kształcący. Tak opisuje je znany psycholog i pisarz Daniel Goleman. Wszystkie style mają swoje miejsce – każdy może okazać się skuteczny w odpowiednich okolicznościach. Podobnie jest w golfie. Żaden gracz nie byłby w stanie zaliczyć wszystkich 18 dołków, używając wyłącznie jednego kija. Dlatego liderzy muszą mieć do dyspozycji szeroki wachlarz stylów oraz zachowań i umieć je dostosowywać do każdego członka zespołu lub sytuacji biznesowej. Im lepiej liderzy potrafią dostosować swoje podejście i im bardziej rozbudowana jest ich paleta stylów, tym łatwiej będzie stworzyć efektywnie pracujący zespół.
 
Niniejsza seria materiałów poświęcona jest krótkiemu przedstawieniu każdego stylu przywództwa – w tym tygodniu zajmiemy się stylem afiliacyjnym.
 
Na czym ten styl polega?  Założeniem lidera stosującego tego rodzaju podejście jest budowanie więzi i współpracy w zespole. Chce być postrzegany jako „element zespołu”, przez co dąży do stworzenia w nim harmonii, koncentrując się nie na zadaniach, lecz na ludziach. Taki lider jest przekonany, że kiedy pracownicy są właściwie traktowani, będą okazywać mu lojalność i osiągać dobre wyniki.
 
Styl ten ma pozytywny wpływ na wydajność pracy zespołu i jest stosowany przez najlepszych liderów w połączeniu ze stylami wizjonerskim i kształcącym. Taka kombinacja stwarza atmosferę, która sprzyja osiąganiu wysokich wyników.
 
Ostrzeżenie
 
Styl afiliacyjny nie przynosi pożądanych rezultatów w przypadku zespołu osiągającego wyniki poniżej średniej. Nie powinno się go również stosować do rozwiązywania złożonych sytuacji, które wymagają jasnych wytycznych i kontroli. Nadmierne poleganie na tym stylu może sprawiać wrażenie, że lider unika rozwiązywania trudnych sytuacji.
 
Gdy nadejdzie odpowiedni moment – trzy kluczowe wskazówki dotyczące rozwijania tego stylu
1.    Budowanie mostów: Promuj harmonię w zespole, rozpoznając i rozwiązując konflikty.
2.   Okazywanie uwagi i zainteresowania: Wczuj się w sytuację członków zespołu. Staraj się dokładnie zrozumieć ich uczucia. Uwzględniaj, w miarę możliwości, ich osobiste potrzeby, dzięki czemu sprawisz, że poczują się dowartościowani.
3.    Włączanie się w relacje społeczne: Nawiązuj kontakty z pracownikami, zarówno w pracy, jak i poza nią. Staraj się budować pozytywne relacje z pracownikami i pomyśl o zorganizowaniu grupowych przedsięwzięć.
 
Więcej informacji na temat rozwijania umiejętności w zakresie wszystkich sześciu stylów przywództwa lub tych stosowanych przez liderów w Państwa organizacji znajduje się na stronie www.atrium.haygroup.com/pl.
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0