Czy jesteśmy skazani na genetykę i wychowanie?

gene

Na szczęście nie. Gdybym wierzyła, że tak, nie miało by sensu prowadzenie szkoleń i coachingu.

 

 

 

 

 

 


 
 
 
To prawda, że badania nad bliźniakami wskazują na dużą zależność naszych chorób i zwyczajów od genetyki. Osobowość kształtuje się maksymalnie do 16. roku życia i się nie zmienia. „Geny to hieny” – mówi moja koleżanka, patrząc na wiele adoptowanych dzieci, z którymi rodzice nie dają sobie rady. Jednak zawsze jest druga strona medalu – jeśli nie można zmienić osobowości, to co można? Można świadomie zmienić swoje zachowania. Można świadomie wybrać mocne strony swojej osobowości i wykorzystywać je jak najczęściej, jednocześnie unikając sytuacji, w których wymagane są cechy, które nie są naszym atutem. Nie zawsze się da, ale badania Instytutu Gallupa dowodzą, że można świadomie doprowadzić do sytuacji, w której wykorzystujemy swoje silne strony w 80% czasu, a słabe strony tylko w 20%. Przy czym mocne strony to nie tylko wrodzone talenty – to jeszcze umiejętności i wiedza, a na nie mamy wpływ, trzeba się ich nauczyć.

 

Istnieją zwolennicy teorii, że trzeba pracować nad swoimi słabymi stronami. Że obudowując je wiedzą i umiejętnościami możemy je zmienić w silne strony – niestety wyniki badań psychologów temu zaprzeczają. Nawet ogromny wysiłek włożony w doskonalenie umiejętności, do których nie mamy predyspozycji, na nic się nie zda – i tak będziemy słabi w tym zakresie. A nawet jeśli będziemy wystarczająco sprawnie wykonywać niektóre czynności, to nie będą one sprawiały nam przyjemności. Zamiast nas cieszyć, będą nam zabierały mnóstwo energii.

 

Marcus Buckingham, w swojej książce „Wykorzystaj swoje silne strony” wymienia cztery oznaki silnej strony (z angielskiego akronim – znak – SIGN): Sukces, Instynkt, Rozwój (Grow), Potrzeby (Needs).
 
Instynktownie pragniemy wykonywać zadania, które są naszą silną stroną. Wtedy jesteśmy wydajni – osiągamy sukces. W trakcie pracy czujemy przepływ – jesteśmy skoncentrowani, dociekliwi i czujemy, że się rozwijamy.
Po skończonej pracy czujemy satysfakcję. Czujemy, że nasze potrzeby zostały zaspokojone.
 
Dla mnie to znaczy, że silna strona to działanie, które wykonujemy w sposób spójny i bliski ideału. Im mamy większe doświadczenie, tym więcej zadań wykonujemy w ten sposób.
 
Dlatego wierzę, że w miarę lat stajemy się coraz bardziej sobą.

 

 
 

Image courtesy of samarttiw/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0