Koniec roku przyniesie wzrost na poziomie 1,3-1,5% ?

file000103102419Bez niespodzianek – tak można skomentować dane dotyczące wzrostu PKB w drugim kwartale 2013 r. Możemy powiedzieć, że „dół” mamy za sobą, ale na pewno nie możemy jeszcze stwierdzić, że spowolnienie gospodarcze minęło.

 


Po wynikach sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu, wynagrodzeń, zatrudnienia za czerwiec 2013 r., a szczególnie po danych dotyczących eksportu i importu w drugim kwartale br. należało spodziewać się nieco wyższego wzrostu PKB niż w pierwszym kwartale br.

 

Widać zmiany w sektorze przemysłu – w drugim kwartale wartość dodana wytworzona przez ten sektor gospodarki zapewne wzrosła r/r. To ważne, bowiem jedno miejsce pracy powstające w przemyśle generuje średnio trzy nowe miejsca pracy w innych sektorach gospodarki. Niestety, ciągle w zapaści jest budownictwo. Ale zobaczymy zapewne dobre wyniki transportu i gospodarki magazynowej oraz informacji i komunikacji.

 

Wszystko wskazuje na to, że druga połowa 2013 r. powinna być okresem powolnego wychodzenia z osłabienia gospodarczego. Niska baza w 3. i 4. kwartale da szanse na statystycznie większy wzrost PKB niż będzie to wynikało z fundamentów gospodarki. Jeżeli jednak przemysł będzie sobie radził tak dobrze, jak wskazuje na to sierpniowy wskaźnik PMI i za czym przemawiają dobre wyniki gospodarki niemieckiej, z którą polski przemysł jest dość silnie (eksport) związany, to rok 2013 powinniśmy zamknąć wzrostem na poziomie 1,3-1,5 proc.

 

źródło: Konfederacja Lewiatan

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0