Wyniki najnowszego raportu ABSL na temat sektora nowoczesnych usług jednoznacznie ukazują Polskę jako najdynamiczniej rozwijające się państwo w Europie Środkowo-Wschodniej. Centra usług stają się głównym miejscem zatrudnienia dla młodych Polaków, a wśród pracowników korporacji nie brakuje również obcokrajowców, którzy chcą zdobywać doświadczenie zawodowe w kraju nad Wisłą.
Dane liczbowe przedstawione w najnowszym raporcie ABSL potwierdzają dużą atrakcyjność Polski jako kraju, w którym rozwija się sektor nowoczesnych usług. W grupie państw z Europy Środkowo-Wschodniej pod względem potencjału pracowników oraz powierzchni biurowych nie ma lepszego miejsca na otwarcie centrum usługowego. W 2004 roku ich liczba w kraju wynosiła 96, a dziś – już ponad 400. W samym tylko Krakowie w 2012 roku powstało aż 11 takich ośrodków, a miasto znalazło się na liście 10 najatrakcyjniejszych miejsc dla outsourcingu usług biznesowych (ranking Tholons Top Outsourcing Destinations 2013).
Korporacja – spotkanie różnych kultur
Korporacje w Polsce zatrudniają średnio około 250 osób, ale nie brakuje i takich o liczbie pracowników przekraczającej 1000. Praca w międzynarodowym środowisku stwarza szanse rozwoju; szkolenia, perspektywa awansu lub wyjazdu do innego kraju – to możliwości, które motywują aplikujących na stanowiska w centrach usług. Decyzja o rozpoczęciu kariery w korporacji stanowi również wyzwanie związane ze spotkaniem przedstawicieli różnych kultur, ponieważ obcokrajowcem może być przełożony lub kolega przy sąsiednim biurku.
Czy zatem korporacja to miejsce pracy odpowiednie dla każdego? Z badań wynika, że w takim środowisku najlepiej odnajdują się ludzie młodzi, a jako przykład można podać krakowski oddział szwajcarskiej firmy UBS, w którym średnia wieku wynosi 28 lat. Zespół tworzą zatem nazywani pokoleniem Y, gotowi na wyzwania ludzie: tolerancyjni, żyjący w globalnej wiosce, wyznaczający sobie ambitne cele zawodowe. Rozwój centrów usług w Polsce to także szansa na powrót dla tych, którzy kiedyś wyjechali z naszego kraju. Nowe miejsca pracy, zgodne z zachodnioeuropejskimi standardami, mogą stanowić motywację do zakończenia emigracji. Polska skutecznie zwalcza stereotyp kraju zaściankowego, a w raportach i analizach prezentuje się jako nowoczesne, dynamicznie rozwijające się państwo, z którym warto wiązać plany zawodowe. Portugalczyk, Hindus, Anglik czy Niemiec – obcokrajowców spotyka się na ulicach polskich miast na co dzień, a Kraków jest tego najlepszym przykładem. Pracowników zza granicy przyciągają nie tylko atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim szansa na realizowanie ambitnych zadań oraz celów kariery.
źródło: UBS Poland Service Centre