Płace absolwentów

file3841264111584W sierpniu i wrześniu na rynek pracy wejdą nowi pracownicy, którzy w kieszeni mają jeszcze ciepły dyplom magistra. Obecnie bezrobocie w skali kraju przekroczyło 13%, co trzeci absolwent uczelni wyższej jest bezrobotny. Panuje powszechne przekonanie, że zaraz po studiach trudno o dobrą pracę. Czy rzeczywiście tak jest? Ile mogą zarobić ludzie, którzy w swoim CV mają dyplom magistra uzyskany w 2013 roku?

 

 

 

 

W większych miastach takich jak: Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, czy Trójmiasto są firmy, które po prostu czekają na absolwentów wyższych uczelni. I to niekoniecznie tych kończących kierunki informatyczne, czy posiadających tytuł inżyniera. Pracodawcy oczekują jednak już pewnego doświadczenia od swoich przyszłych pracowników. Nie ma znaczenia ukończony kierunek studiów, bo rozpoczynając pracę na przykład w kadrach czy księgowości, zaraz na początku drogi zawodowej przewidziane są liczne szkolenia. Według danych zebranych przez Advisory Group TEST Human Resources, Młodszy Księgowy zajmujący się zobowiązaniami zarobi średnio 3 614 zł brutto. Podobnie Młodszy Specjalista ds. Kadr i Płac władający językiem obcym zarobi średnio 3 804 zł brutto.

 

 

 

W przypadku Specjalistów ds. Obsługi Klienta wymagana jest co najmniej znajomość dwóch języków obcych.  Według Michała Grzyb Konsultanta z działu Analiz i Raportów Płacowych w Advisory Group TEST Human Resources, Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta w firmach z kapitałem zagranicznym zarabia średnio 3 960 zł brutto.

 

 

Bez tytułu

 

 

Absolwenci, którym udało się znaleźć pracę na stanowiskach administracyjnych, w polskiej firmie zarobią średnio 2548 zł brutto, natomiast w firmie z kapitałem zagranicznym mogą liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 3 500 zł brutto.
Na atrakcyjne wynagrodzenie liczyć mogą także absolwenci kierunków informatycznych. Nie będą oni mieli także większych kłopotów ze znalezieniem pracy na rynku. Jak wynika z cytowanego wyżej Raportu Płacowego, informatycy pracujący jako Testerzy Oprogramowania zarabiają średnio 3 821 zł brutto. Wyższe wynagrodzenie otrzymują programiści różnych środowisk. Dla przykładu pracując na stanowisku Młodszego Programisty JAVA można zarobić średnio 4 249 zł brutto

 

źródło: Advisory Group TEST Human Resources

 

3 komentarze
 1. Reply
  Piotr 29 lipca 2013 at 11:25

  Autora tekstu zapraszam do Łodzi, aby przekonał się jak to pracodawcy czekają na absolwentów.

 2. Reply
  Magda 30 lipca 2013 at 13:57

  Kwoty wyssane z palca. Księgowym z doświadczeniem często proponują 1600 więc jak człowiek bez doświadczenia ma dostać 3600? (Proponuję sprawdzenie ofert urzędów pracy)

  Robią młodym wodę z mózgu, to potem im się nie chce pracować.

 3. Reply
  Odek 30 lipca 2013 at 15:27

  Nikt w informatyce na początek również nie uraczy Cie 4k brutto… ludzie

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0