Na jak wiele może liczyć IT?

qqPomimo kryzysu polscy informatycy nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Co ciekawe, z Raportu Płacowego przygotowanego przez Advisory Group TEST Human Resources wynika, że na wysokość wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach IT nie wpływa obrót czy wielkość zatrudnienia w danej firmie, ale jej pochodzenie.

 

 

 

 

Miesięczna płaca całkowita w tym przypadku różni się często o ponad 20%. Na przykładzie Specjalisty ds. IT, czyli osoby odpowiedzialnej za całokształt działań zapewniających sprawne funkcjonowanie całej infrastruktury informatycznej firmy, od oprogramowania po wsparcie techniczne, średnia wysokość wynagrodzenia w firmie z polskim kapitałem wynosi 4 680 zł. Przy takich samych wymaganiach firmy zagraniczne oferują płace wyższe o prawie 1 400 zł. Co ciekawe, podobnych różnic nie wychwycimy przy porównaniu stawek proponowanych przez przedsiębiorstwa zróżnicowane pod kątem wielkości obrotów. Rozbieżności między płacami oferowanymi przez firmy osiągające obroty do 50 mln zł, a tymi powyżej progu 200 mln zł, wynoszą jedynie 500 zł. Tendencja ta obejmuje także najwyższe stanowiska, łącznie z dyrektorskimi. Jedynym wyjątkiem jest tutaj Specjalista ds. wdrożeń. Wyższe wynagrodzenia oferowane przez polskich pracodawców mogą wynikać z większej odpowiedzialności i szerszego zakresu obowiązków wśród przedstawicieli tego stanowiska w firmach polskich niż w korporacjach, gdzie większość zmian systemowych jest narzucana z centrali.

 

hh

 

 

Według Analizy Podwyżek,  zarówno pracownicy zatrudnieni w rodzimych, jak i zagranicznych firmach mogą spodziewać się poniesienia płac w bieżącym roku. Jednakże firmy zagraniczne zdecydowały o ustaleniu podwyżek o średnio 1,28 punkta procentowego większych.

 

qqq

 

 

 

Patrząc na wynagrodzenia informatyków można więc stwierdzić, że czynnikiem decydującym o ich przyszłych płacach jest głównie pochodzenie kapitału firmy. Z uwagi na ciągły rozwój sektora IT i wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników można jednak spodziewać się stopniowej poprawy w wysokości stawek oferowanych przez polskich pracodawców. Ponadto firmy będą starały się także przyciągać specjalistów, wykorzystując inne możliwości, jak oferowane benefity i warunki współpracy, dając im większą swobodę pracy oraz zapewniając możliwość szybszego awansu.

 

 

źródło:  Advisory Group TEST Human Resources

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0