Wielu naukowców bada elementy osobowości, które powodują, że związki są bardziej trwałe. W 1999 roku w Journal of Social Behavior and Personality opisano badania Stephenie Nemechek, które wykazały, że pary o podobnym stopniu sumienności są bardziej dopasowane w małżeństwie. Sumienność to jeden z pięciu czynników tzw. Wielkiej Piątki osobowości. Te pięć fundamentalnych cech, nazwanych w zależności od modelu i tłumaczenia: otwartością, sumiennością, ekstrawersją, zgodnością i neurotyzmem, znajduje zastosowanie w najbardziej renomowanych badaniach osobowości.
Posiadając wspólny język, ludzie mogą zrozumieć siebie, swoje role w zespole, preferowany styl zarządzania (włącznie z umiejętnością dostosowywania tego stylu w miarę potrzeb) oraz dopasowanie do organizacji lub branż, a nawet (co wykazała S. Nemechek) związków partnerskich, bez uciekania się do plątaniny wielu modeli i języków.
Nasza otwartość na nowe doświadczenia jest kolejnym czynnikiem osobowości, który może mieć wpływ na sukces w związkach. Z tego też powodu niektórzy naukowcy zwą ją nawet uczuciowością. Stopień otwartości każdego z partnerów ma związek z satysfakcją z randek, a także z zadowoleniem z małżeństwa. Stwierdzono, że bardziej otwarte jednostki są lepsze w komunikacji interpersonalnej i w rozwiązywaniu konfliktów, dlatego ich związki, zarówno krótkoterminowo jak i długoterminowo, są bardziej udane. Co ważniejsze, jak wynika z najnowszych badań Uniwersytetu w Illinois (Psychology and aging), otwartość można ćwiczyć. Osoby, które przeszły różne treningi, w tym rozpoznawanie wzorów i rozwiązywanie problemów, okazały się bardziej otwarte na nowe doświadczenia. Okazuje się też, że równocześnie wzrosły ich zdolności umysłowe w zakresie rozumowania indukcyjnego.
To badanie jest zaskakujące, gdyż do tej pory uważano, że Wieka Piątka czynników osobowości jest niezmienna przez większość życia. Jednak wiele współczesnych badań wskazuje na możliwość „wytrenowania” swojej osobowości, a wraz z tym możliwości polepszenia swojej jakości życia. Tak, więc badania psychologiczne wykazały, że nie tylko jest związek pomiędzy otwartością i sukcesem w związkach, ale nawet, że ten sukces można sobie zapewnić, poprzez odpowiednie treningi.