5 powodów dla których warto badać efektywność zespołu

file5901263253456Każdy manager wie o tym, że efektywność pracy zespołu pracowników to zupełnie coś innego niż suma produktywności poszczególnych jego członków. Możemy mieć świetnych pracowników, ale kiedy pracują razem, osiągają przeciętne wyniki. I odwrotnie – średni poziom kompetencji poszczególnych osób może przy pracy zespołowej, dać wysokie wyniki pracy.

 

 

 

 

Mamy przynajmniej 5 powodów, dla których warto badać efektywność pracy zespołów. Oto one:

1.    świadomość mocnych i słabych stron = możliwość poprawy efektywności zespołu
2.    bardziej wydajna praca = wyższe zyski firmy
3.    lepsza współpraca w zespole = większe zadowolenie pracowników
4.    wyższa motywacja = zmniejszenie rotacji
5.    dopasowanie ról w zespole = wskazówki dla rekrutacji przyszłych pracowników

 

Wiedza na temat funkcjonowania zespołu, w świetle powyższych argumentów jest bezdyskusyjna. Tylko jak te zespoły badać? Do dyspozycji mamy kilka możliwości. Można skupić się na indywidualnej ocenie managera, który oceniając swój zespół w obszarze kluczowych dla niego kompetencji diagnozuje mocne i słabe strony. Niestety metoda ta ma wiele wad – managerowie często nie są przygotowani do prowadzenia takich ocen a sami będąc członkami zespołów nie  zachowują obiektywności w ocenie. Można prowadzić indywidualne wywiady z pracownikami i na tej podstawie oceniać efektywność całego teamu. Tutaj jednak znów napotykamy na trudności związane z otwartością komunikacji członków zespołu oraz zaufaniem do osoby prowadzącej rozmowy. Można również stosować takie metody jak Development Center. Jest to jednak metoda czasochłonna, kosztowna i wymagająca zaangażowania zewnętrznych Assessorów, przez co w praktyce jest kłopotliwa do przeprowadzenia w organizacji.

 

Na szczęście nowoczesne technologie dostarczają nam innowacyjnych rozwiązań – również w obszarze HR. Narzędzie Talfit TEAM umożliwia szybkie i proste w przeprowadzeniu badanie oceny zespołów w oparciu o wypełniane przez członków zespołu kwestionariusze online. Metodologia narzędzia oparta jest na uznanych teoriach  zarządzania efektywnością pracy zespołów a algorytm odporny na zniekształcenia wynikające z procesu oceny.

 

Talfit TEAM bada pracę w zespołach w 8 obszarach:
•    orientacji na wyniki,
•    komunikacji,
•    zaufania w zespole,
•    innowacyjności,
•    odpowiedzialności,
•    motywacji,
•    współpracy w zespole,
•    kompletności ról zespołowych

 

Owocem badania jest raport, który dostarcza kompleksowej wiedzy na temat każdego z obszarów, ze wskazaniem mocnych stron zespołu oraz tych aspektów, które wymagają poprawy. Raport dostarcza nie tylko wiedzy na temat funkcjonowania całości zespołu ale również pokazuje, jak w kontekście pracy zespołowej sytuują się kompetencje każdego z pracowników i jak wpływa on na całokształt pracy teamu. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie precyzyjnie dopasowanych do zespołu działań, które wzmocnią zespół jako całość i pozwolą mu stać się silnym i efektywnym.
Więcej o narzędziu Talfit Team na stronie www.talfit.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju  Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dotacje na innowacje

art

 

 

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0