Przychodzi się do firmy, odchodzi od szefa – czyli jak zatrzymać dobrego pracownika?

blocksPraca działu HR to już nie tylko prowadzanie rekrutacji. Jak wynika z przeprowadzonego przez Michael Page badania „Globalny Barometr HR 2013”, równie ważne jest utrzymywanie satysfakcji pracowników z zatrudnienia. I to również w okresie gorszej koniunktury gospodarczej.

 

 

Znalezienie dobrego pracownika nie jest łatwe. Dlatego zarządzający obszarem HR coraz większą wagę przykładają do zatrzymania pracowników w firmie. Jest to istotne również w trakcie spowolnienia gospodarczego, gdy firmy ograniczają zatrudnienie, ale także starają się zatrzymać u siebie najlepszych, sprawdzonych już pracowników. Świadczą o tym wyniki „Globalnego Barometru HR 2013”, ogólnoświatowego badania, przeprowadzonego przez Michael Page wśród ponad 4300 menadżerów i dyrektorów działów personalnych. Wedle badania aż 93% firm na świecie i 91% w Polsce szuka sposobu na utrzymanie satysfakcji pracowników z zatrudnienia. Jakie są to działania?

 

W Europie najwięcej firm planuje zwiększyć stabilność zatrudnienia poprzez oferowanie pracownikom pakietów szkoleniowych oraz zapewnienie szerokich możliwości rozwoju zawodowego. W ten sposób odpowiedziało 55% pytanych. Wiele firm (38%) stara się pomóc pracownikom w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym np. poprzez możliwość pracy z domu, bądź szkolenia z zarządzania czasem. Są to rozwiązania najczęściej stosowane w Australii i Nowej Zelandii.

 

Podobnie jest w Polsce. W naszym kraju najczęściej wykorzystywanym sposobem przywiązywania pracowników do firmy są szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne – takiej odpowiedzi udzieliło 41% badanych szefów HR. Firmy stawiają również na budowanie przyjaznej dla zatrudnionych kultury organizacyjnej (41%) oraz zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym (35%). W ramach budowy tej równowagi 67% badanych firm w Polsce zapewnia pracownikom pakiety rekreacyjne, np. karnety na siłownię lub fitness, 64% rozlicza godziny nadliczbowe w postaci dni wolnych od pracy, a 51% umożliwia pracę z domu – tymczasową, a także w częściowym lub pełnym wymiarze godzin. Która metoda zatrzymania pracowników jest najlepsza?

 

Według Pawła Wierzbickiego z Michael Page, największy wpływ na małą rotację kadr ma sprawna i doświadczona kadra menadżerska. „Nie bez przyczyny mówi się, że człowiek przychodzi do firmy, a odchodzi od szefa. Od jego postawy zależy w dużej mierze, czy pracownik ma poczucie, że się uczy, rozwija i podejmuje ciągle nowe wyzwania. To właśnie szef powinien kreować pozytywną atmosferę w zespole. Do tego potrzebne jest indywidualne i elastyczne podejście” – zauważa Executive Manager w Michael Page. Wiele firm stosuje takie właśnie podejście. Z tą opinią zgadza się Stephane Fayol, Dyrektor Personalny francuskiej firmy Terreal: „W centrum naszej strategii utrzymania pracowników znajdują się menadżerowie. Mają oni wpływ nie tylko na wyniki pracy zespołu, ale i na utrzymanie w nim wysokiego morale” napisał w ankiecie towarzyszącej badaniu.

 

A pieniądze? Nie zaskakuje fakt, że w obecnej sytuacji ekonomicznej nie jest to metoda często wykorzystywana – wg. ankietowanych to najtrudniejszy do zrealizowania sposób utrzymania pracowników. Na świecie 47% firm ma zamiar uwzględnić ten aspekt w swojej strategii. W Polsce tylko 27%. Zdaniem Pawła Wierzbickiego pieniądze to jednak nie wszystko. „Czasy są ciężkie, nie wszystkie firmy po prostu stać na dodatkowe bonusy finansowe. W tej sytuacji to właśnie dobra atmosfera w zespole i możliwość podnoszenia kwalifikacji, sprawiają, że pracownik woli pracować w tej, a nie w innej firmie” – dodaje Wierzbicki.

 

„Globalny Barometr HR 2013” Michael Page jest dostępny do pobrania bezpłatnie na stronie www.michalepage.pl.

 

Źródło: Michale Page

1 komentarz
 1. Reply
  Adam Wiech 14 maja 2013 at 23:22

  Jako pierwszym ważnym czynnikiem na wstępie, jest rozmowa kwalifikacyjna kandydata z pracownikiem działu HR lub z samym pracodawcą. Jeżeli firma już na tym etapie zadba o pracownika, to tym samym wysyła dobry sygnał, że na późniejszym etapie też będzie dbała o niego.
  Natomiast, jeśli chodzi o zatrzymanie dobrego pracownika w firmie, należy zadbać o możliwości rozwojowe takiego pracownika, gdyż głównym powodem zmiany pracy przez pracownika jest brak rozwoju w danej firmie. Dlatego uważam, że bardzo ważnym czynnikiem jest rozwój i awans. Większe firmy zapewniają rozwój pracownikowi poprzez uczęszczanie na bezpłatne kursy językowe, finansowanie studiów, dzięki czemu w późniejszym czasie otwiera to drogę do awansu.
  Bardzo ważnym czynnikiem dla pracownika jest dobra atmosfera w firmie. Z doświadczenia wiem, że różnego rodzaju formy integracyjne takie jak rywalizacja sportowa między jednostkami organizacyjnymi, imprezy firmowe, dobrze wpływają na dobrą atmosferę, która przekłada się w codziennej pracy.
  Jednak, mimo najlepszej atmosfery w firmie z możliwością awansu, zbyt niskie wynagrodzenie nie zatrzyma dobrego fachowca w swojej dziedzinie. Niestety, statystyki w powyższym artykule pokazują smutną prawdę, że prawie połowa Polskich firm spośród 47% firm na świecie, nie zatrzyma dobrego pracownika w firmie, jeśli miałaby mu podnieść pensję. W szczególności dotyczy to mniejszych firm.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0