Spadek bezrobocia nie jest zaskoczeniem

colorsWedług dzisiejszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14% i, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadła o 0,3 pkt proc. Z uwagi na prace sezonowe dane te nie powinny być zaskoczeniem. Należy spodziewać się tego, że tendencja spadkowa utrzyma się aż do jesieni. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP pod koniec roku bezrobocie wzrośnie i wyniesie 15%.

 

W opinii Pracodawców RP sytuacja na rynku pracy nadal jest trudna. Ponad 2,2 mln osób bez pracy oznacza konieczność podjęcia pilnych działań – przede wszystkim wprowadzenia rozwiązań prawnych ułatwiających pracodawcom utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Nie bez znaczenia są też procedowane aktualnie przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy oraz tzw. ustawa antykryzysowa bis. Pracodawcy RP liczą na to, że rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku pracy, szybko wejdą w życie.

 

Jak wskazuje resort pracy i polityki społecznej, do spadku bezrobocia przyczyniły się przede wszystkim: mniejsza liczba nowych rejestracji bezrobotnych oraz wzrost wyłączeń z ewidencji bezrobotnych. Zdaniem MPiPS powodzeniem zakończyła się także realizacja programów aktywizacji bezrobotnych z Funduszu Pracy i ze środków unijnych. Jednak w ocenie Pracodawców RP wysokość pieniędzy przeznaczanych z Funduszu Pracy na aktywizację jest niewystarczająca. Dlatego uważamy, że zasady dysponowania Funduszem wymagają zmiany, a decydujący głos w tej kwestii powinien należeć do partnerów społecznych.

 

Pracodawcy RP zwracają też uwagę na fakt, iż spadek bezrobocia w sezonie wiosenno-letnim jest czymś naturalnym i ma związek z prowadzonymi pracami sezonowymi – przede wszystkim w budownictwie i turystyce. W kolejnych miesiącach (aż do jesieni) można się spodziewać dalszego spadku bezrobocia. Dane dotyczące produkcji przemysłowej, nowych zamówień w przemyśle, inwestycji czy sprzedaży detalicznej, nie pozwalają na zbyt wielki optymizm. W tym świetle należy odbierać niedawną decyzję RPP o obniżeniu stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Nie można także wykluczyć kolejnej obniżki, jeśli dane z gospodarki nadal będą słabe, a inflacja będzie oscylować wokół 1%.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0