Aktywni po 50-tce, czyli noworoczne postanowienia

oldTradycyjnie już w okresie około noworocznym każdy z nas zastanawia się nad tym co wydarzyło się w minionym roku, robi bilans „zysków i strat”. Po tych przemyśleniach przychodzi czas na konkretne postanowienia „W przyszłym roku zrobię to lepiej! (albo w ogóle to zrobię)”. Na listach rzeczy do odhaczenia zazwyczaj królują hasła „schudnę” czy „będę więcej zarabiać”. A co z odrobiną przyjemności i samorozwojem?

 

W codziennym, zabieganym świecie stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, skupiając się na „mieć”, a nie „być”. Zapominamy o tym jak ważne jest inwestowanie w siebie i w swoją edukację i rozrywkę. Często spotykamy się z sytuacją, że osoby po pięćdziesiątce poświęcają się w całości swoim dzieciom i wnukom, uważając, że nie ma już sensu „tracić” czasu na swoją osobę.

 

Jak pokazują wyniki Bilansu Kapitału Ludzkiego – Edycja III , 36% Polaków (niemal 9 mln osób) w wieku 18-59/64 lata podnosiło swoje kwalifikacje w roku, w którym przeprowadzono badanie. 5% (1,2 mln) uczestniczyło jedynie w obowiązkowych kursach BHP i przeciwpożarowych, 15% (3,6 mln) podnosiło swoje kompetencje na nieobowiązkowych kursach i szkoleniach, 16% uczyło się samodzielnie. Najbardziej bierną grupą pod kątem dokształcania się byli ludzie starsi – można zaobserwować systematyczny spadek aktywności szkoleniowej i samokształceniowej od wieku około 45 lat – wśród osób w wieku 50–59/64 lata było to jedynie około 9%, natomiast dla przykładu w grupie wiekowej 18–44 około 17% osób brało udział w kursach i szkoleniach. Optymistycznie nie nastraja fakt, że w dalszym ciągu chęć aktywności szkoleniowej spada wraz z wiekiem – w grupie 50-59/64 lata deklarują ją jedynie 2-3 osoby na dziesięć. Nowy Rok jest świetną okazją, aby tę sytuację zmienić – pora na konkretne postanowienia!

 

Obecnie rynek rozrywkowo-edukacyjny coraz bardziej otwiera się na osoby po 50-tym roku życia, oferując coraz to nowe aktywności. Bez problemu znajdziemy jogę, fitness czy aqua aerobik dedykowany właśnie tej grupie wiekowej. Szkoły językowe proponują specjalne kursy dla seniorów z programami dostosowanymi do praktycznych sytuacji życiowych. Prawdziwy rozkwit przeżywają Uniwersytety Trzeciego Wieku, które oferują całą gamę zajęć dla seniorów: od plastyki, ogrodnictwa po literaturoznawstwo i astronomię. W tyle nie pozostają również programy unijne. W tej chwili w większości województw dostępne są usługi, które mają na celu aktywizowanie i edukację osób po 50-tym roku życia.

 

Jedną z nich jest projekt systemowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Aktywny Emeryt”, który jest przeznaczony dla osób po 50. roku życia z terenu województwa małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego. Oferuje on indywidualne doradztwo zawodowe, a także szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej, w tym:

– elastyczne formy zatrudnienia i wolontariat,

– podstawy prawne działalności gospodarczej i możliwe formy jej prowadzenia,

– rejestrowanie firmy,

– podatki i ubezpieczenia w ramach własnej działalności gospodarczej,

– świadomość biznesowa,

– rozpoznawanie rynku,

– źródła informacji o możliwościach uzyskania wsparcia na prowadzenie i rozwój firmy,

– przygotowanie biznes planu,

– przygotowania do uruchomienia działalności gospodarczej.

 

Podsumowując – jest w czym wybierać. Teraz czas na naprawdę poważne i konkretne postanowienia, a Nowy Rok będzie należał do pokolenia 50+!

 

Źródło: PARP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0