Negocjacje z pracodawcą. O co warto walczyć z przełożonym?

Zwrot „negocjacje z pracodawcą” nie zawsze dotyczy jedynie negocjacji płacowych. Consensus podczas takich rozmów może dać pracownikowi np. prawo do określonej marki samochodu służbowego, dopłaty do kursów, czy bogaty pakiet medyczny etc. Podczas takich negocjacji nie warto skupiać się jedynie na wysokości swojej pensji, ale objąć wzrokiem również inne kwestie związane z pewnymi przywilejami. Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę z pracodawcą? O co warto walczyć?


Wynagrodzenie

Pierwszym punktem negocjacji i pewnie dla wielu najważniejszym, będzie wynagrodzenie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co pracodawca oferuje oprócz miesięcznej wypłaty. Czasami takie dodatki jak: comiesięczne karnety na basen, siłownię czy tenis, ustalona kwota do wydania na rozmowy telefoniczne przez komórkę służbową, dopłaty do kursów, czy nawet do wczasów, potrafią skutecznie przyciągnąć. Warto usiąść i przekalkulować, czy z oferowanych przez pracodawcę rzeczy lub usług będziemy korzystać. Jeśli tak, to dobrze gdy dodamy kwotę jaką musielibyśmy wydać na taką przyjemność – będziemy mieli bardziej obiektywny wyraz wysokości naszej pensji, np. gdy pensja wynosi 2,5 tys. zł, a oferowane bonusy 500zł, to zarabiamy już 3 tys. zł miesięcznie.


Systemy bonusowe i premiowe

Są dobrym ciężarem, który potrafi przeważyć na korzyść pracy, właśnie u danego pracodawcy. Jeśli są dobrze skonstruowane, przejrzyste i możliwe do osiągnięcia – skutecznie działają na pracownika. Pamiętaj jednak, iż nawet najlepszy system motywacyjny (premiowy) nie zda egzaminu, jeśli nie będzie spełniać któregoś z tych trzech powyższych elementów. Jeśli pojawią się wątpliwości co do systemu bonusowego, rozwiejmy je zadając pytania pracodawcy. W ten sposób upewnimy się co do trzech wymienionych wyżej punktów i podejmiemy odpowiednie negocjacje, np. jeśli jako przedstawiciel handlowy jesteśmy pewni, że wykonanie zakładanego miesięcznego obrotu jest do osiągnięcia – negocjujmy wysokość premii jaką dostaniemy po osiągnięciu wyznaczonego limitu. Otrzymamy większą premię do wypłaty, a wysiłek włożony w realizację założeń pozostanie taki sam.


Czas pracy

W niektórych firmach obowiązuje zadaniowy czas pracy, tzn. pracujemy pod dyktando zadań jakie są kierowane na nasze barki i tak, np. jeśli wykonanie zakładanego zadania zakończyło się po 3 godzinach – możemy iść do domu. Nie pracujemy codziennie po 8 godzin. Jakie istnieją złe strony takiego rozwiązania! Zazwyczaj przed końcem dużych projektów pracownicy przesiadują w pracy więcej niż 8 godzin dziennie, chcąc zdążyć i oddać zakładane zlecenie na czas. Przy takim zatrudnieniu dozwolona jest praca w soboty i niedziele, jeśli projekt (zlecona praca przez pracodawcę) tego wymaga. Jeśli pracodawca daje możliwość zadaniowej realizacji pracy i odpowiada nam taki tryb funkcjonowania, to negocjujmy i walczmy o taki system czasu pracy.

Możliwość pracy w systemie home office

Lubisz pracować w domu? We własnym łóżku? To będzie coś w sam raz dla Ciebie! To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, ale w dalszym ciągu, zbyt mały procent pracodawców wybiera taką metodę pracy – pracę zdalną lub inaczej pracę w domu. Fakt ten wynika z tego, że tryb w którym pracownik stawia się w miejscu pracy, a pracodawca bacznie go obserwuje jest głęboko zakorzenione po obydwu stronach. Wskaźniki dotyczącego tego, iż pracodawca pozwala pracownikowi pracować w domu nie są wysokie, ale jeśli przepadasz właśnie za taką pracą, to w przypadku zezwolenia pracodawcy, może to być bardzo dobra alternatywa w negocjacjach, np.  jeśli wysokość pensji nie odpowiada Twoim oczekiwaniom.


Samochód służbowy i zakres jego wykorzystywania w celach prywatnych

Udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego w czasie, gdy nie pełni on pracy na rzecz pracodawcy, jest bardzo dużym dodatkiem finansowym do pensji. Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny paliwa, miesięczna kwota zaoszczędzonych pieniędzy może wynosić nawet 200-600 zł. W przypadku, gdy policzymy sobie dojazdy do pracy, po zakupy i weekendowe wypady poza miasto, może okazać się, że wynegocjowanie od pracodawcy samochodu służbowego może znacznie wpłynąć na zaoszczędzone pieniądze (wydane prywatnie na paliwo, serwisowanie auta, coroczną wymianę opon itp.)


Forma umowy (umowa o pracę, umowa na czas określony/nieokreślony, kontrakt)

W większości przypadków negocjacje w tym obszarze będą mało efektywne, ponieważ pracodawca przygotowując się na zatrudnienie pracownika, oblicza ile może na to poświęcić funduszy. W przypadku, gdy pracodawca na początku pragnie zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia, bardzo ciężko będzie zaproponować mu podpisanie z nami umowy o pracę. W tym przypadku nie warto prowadzić ciężkich i uporczywych negocjacji z przeciwnikiem. Skupmy się na innych wymienionych aspektach.


Podsumowanie

Podstawowe wynagrodzenie nie powinno stanowić jedynego wyznacznika, który będzie pokazywać czy jesteśmy skłonni pracować dla danego pracodawcy, czy nie. Na dodatkowe wynagrodzenie, którego nie dostajemy bezpośrednio do ręki, mogą składać się bardzo wartościowe dodatki i może to być np. auto służbowe wykorzystywane do celów prywatnych, limity na rozmowy przez telefon służbowy, czy karnety na basen lub siłownię. Wszystkie powyższe punkty należy wziąć pod uwagę w trakcie rozważania, czy dana wysokość wynagrodzenia podstawowego jest dla nas ciekawa. Powodzenia w negocjacjach!


Autor: Kamil Nowak, doradca HR, Smak Pracy – praca i kariera

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0