Przedszkola i żłobki jako pozapłacowy benefit do pensji

Korporacyjne przedszkola i żłobki prowadzi w Polsce już kilkanaście firm i coraz częściej działanie to staje się elementem pakietu socjalnego pracodawców, którym zależy na długoletnim związaniu się z pracownikiem.


Przedszkole firmowe/biurowcowe pozwala łatwiej godzić pracę z życiem rodzinnym oraz eliminuje problemy z codziennym dojazdem do nieraz odległego miejsca, w którym mieści się przedszkole. Daje też szansę na dofinansowanie opieki przedszkolnej przez pracodawcę. Tego typu inwestycja wpisują się doskonale zarówno w najnowsze trendy polityki personalnej firm (employee engagement, family-friendly corporate culture, employer branding, work-life ballance, diversity management) jak też w działania w zakresie Corporate Social Responsibility.


W Polsce prekursorem w dziedzinie zakładania przyzakładowych przedszkoli jest firma ITI, która taką placówkę otworzyła w 2007 roku. W jej ślady poszedł również polski oddział koncernu Beiersdorf (Nivea), który w 2009r. założył własne przedszkole, idąc za przykładem swojej centrali w Hamburgu, która prowadzi takowe nieprzerwanie od 74 lat.


Poza placówkami dedykowanymi dla pojedynczych firm, coraz częściej powstają placówki oferujące usługi przedszkolne dla całego kompleksu. W ostatnich dwóch latach powstało około dziesięciu przedszkoli na terenie parków technologicznych, m.in. w Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu. Przedszkola powstają także na terenie biurowców w centrach miast. We wrześniu zostały uruchomione w kilku budynkach biurowych, m.in. na terenie Warszawy i Poznania.


W Polsce ciągle notuje się jeszcze ogromne zapotrzebowanie na placówki opieki dziennej dla dzieci. Według danych GUS, tylko 2,6% dzieci poniżej 3 roku życia jest objętych opieką instytucjonalną, wobec średniej unijnej na poziomie 26%. Trochę lepiej przedstawia się sytuacja dzieci w wieku przedszkolnym, odsetek dzieci w wieku 3-5 lat chodzących do przedszkola wzrósł w ciągu ostatnich kilku lat z 47 do 72% (2011), ale średnia UE jest powyżej 90%. Największe zapotrzebowanie jest oczywiście w aglomeracjach: w Warszawie na listach oczekujących znajduje się ok. 6000 dzieci, w Krakowie ok. 3000, Gdańsku ok. 1000, a Poznaniu ok. 1200.


Przedszkole biurowcowe daje zarówno właścicielowi nieruchomości jak i najemcom szereg korzyści, z których każda ma w efekcie końcowym wymiar ekonomiczny oraz wizerunkowy:

  • Kreowanie prestiżowej marki poprzez wizerunek pracodawcy przyjaznego rodzicom. Działania wspierające godzenie życia zawodowego i rodzinnego, a także działania związane z wyrównywaniem szans kobiet stają się coraz bardziej istotne wizerunkowo.
  • Dodatkowy atut przy zatrudnianiu nowych i utrzymywaniu dotychczasowych pracowników. Z badań przeprowadzonych pod koniec 2009 roku przez wydawnictwo Wolters Kluwer wynika, że ponad 90% pracujących Polaków byłoby zainteresowanych posłaniem swego dziecka do przedszkola prowadzonego przez ich pracodawcę.
  • Bardziej elastyczna i efektywna kadra pracownicza. Godziny pracy przedszkola są dopasowane do potrzeb pracowników, zredukowany zostaje też czas dojazdów związanych z przywozem i odbiorem dziecka.
  • Ograniczenie fluktuacji pracowników, co w znaczny sposób pozwala zaoszczędzić czas, wydatki i inne zasoby związane z koniecznością zatrudniania i szkolenia nowych pracowników.
  • Wzrost zaangażowania i lojalności pracowników, co jak pokazują liczne badania przekłada się na efektywność pracy. Problemy ze zdobyciem miejsc w publicznych przedszkolach i wysokie koszty prywatnych placówek sprawiają, że firmowa inwestycja w opiekę nad dziećmi pracowników to jeden z najbardziej cenionych benefitów.Dla przedsiębiorcy własne przedszkole to nowe i trudne organizacyjnie przedsięwzięcie. Jego otwarcie wymaga przejścia przez żmudne procedury odbioru miejsca i znalezienia odpowiedniej kadry. Potrzebom tym wychodzą naprzeciw operatorzy, którzy podejmują się zadania otwarcia placówki przedszkolnej, biorąc na siebie ciężar zorganizowania i poprowadzenia placówki oraz dopełnienie wszelkich formalności. Firma oszczędza w ten sposób czas i pieniądze.


Odpowiednia współpraca właścicieli nieruchomości, klientów bezpośrednich, firm pośredniczących oraz zewnętrznego operatora placówki pozwala wypracować efektywny kosztowo model ekonomiczny korzystny dla każdej ze stron. Przykładem może być projekt nowoczesnego przedszkola Kids&Co. otwartego we wrześniu 2012 w Warsaw Trade Tower w Warszawie.


Źródło: Centrum Rozwoju Dziecka

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0