Jak wygrywać przemawiając?

Opanowanie sztuki przemawiania i prezentacji to klucz do skutecznego wywierania wpływu w sytuacjach publicznych a nawet do wielkiej kariery. Nie należy się ograniczać wyłącznie do elokwencji – w opinii ekspertów liczy się każdy szczegół i praca nad wieloma aspektami, z których powszechnie wymieniane są mowa ciała i głos. To jednak nie wszystko!


Menedżerowie, liderzy projektów, eksperci przekazujący swoją wiedzę, czy rzecznicy prasowi powinni prezentować nie tylko wysoki poziom merytoryczny, ale także wiedzieć, w jaki sposób przekazać innym swoją wizję, strategię, pomysł. Umiejętne zaprezentowanie się i zdolność do ,,porwania tłumów” stanowi ogromny walor – bez względu na branżę, w której się pracuje. Współczesny świat, a szczególnie biznes, z ogromem konkurujących między sobą informacji, wymaga coraz większej troski o jakość przekazu, by przebić się i dotrzeć z tym przekazem do pożądanych osób. Dlatego tak istotne jest posiadanie umiejętności występowania zarówno przed małym audytorium, jak i dużymi grupami, czy oswojenie się z mediami oraz opanowanie techniki występu przed kamerami. Czy można się tego szybko nauczyć?


Najważniejszy jest przekaz

Najważniejsze zadania mówcy to stworzenie fascynującego przekazu, uwolnienie się od tremy, zdobycie sympatii słuchaczy i odblokowanie mowy ciała oraz emocji – ocenia Adam Namysłowski, trener psychologii zaawansowanej z Centrum Doradztwa i Szkoleń Homo Creatore. – Opanowanie kilku poziomów skutecznego przemawiania wystarczy by poradzić sobie z każdą trudnością. Co istotne, widoczne efekty można osiągnąć nawet w ciągu 2 dni intensywnej pracy pod okiem trenera. A potem trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, by się stale doskonalić.


Skuteczny trening wystąpień publicznych obejmuje zagadnienia, które najkrócej można określić jako: cel i korzyści dla odbiorców, dopasowanie, kontakt i autorytet, mowa ciała i emocje, trema, wizualizacja oraz umiejętność dyskusji z grupą. Te kompetencje powinien posiadać każdy profesjonalny mówca. Pozyskanie tych umiejętności daje wymierne korzyści zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i życiowej, ponieważ public speaking podnosi satysfakcję oraz pewność siebie. To przydaje się nie tylko osobom aspirującym do roli charyzmatycznych liderów, czy polityków, ale równie skutecznie może zadecydować o sile przekonywania i karierze księgowego, czy informatyka.


Kariera dla otwartych na wyzwania

Kontakt z mediami, wystąpienia w firmie, przedstawienie propozycji klientowi lub radzie nadzorczej – przykładów sytuacji, w których jesteśmy poddawani ocenie przez grupę nie brakuje. Wiedza, jak sobie wówczas poradzić, to rzadka wartość, która może robić dużą różnicę na rynku pracy, szczególnie w czasach kryzysu – dodaje Namysłowski z Homo Creatore. – Opanowanie sztuki prezentacji zasadniczo zwiększa szansę na dynamiczny rozwój kariery.


Źródło: Homo Creatore

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0