O pracę coraz trudniej zarówno w Polsce jak i Europie

Z danych przedstawionych przez EUROSTAT wynika, że sytuacja na Europejskim rynku pracy jest najgorsza od dwunastu lat. Choć w ostatnich dwóch kwartałach poziom bezrobocia utrzymuje się na tym samym poziomie (w strefie euro 11,4%. W całej Unii 10,5%), to tak wysoki wynik nigdy jeszcze nie był notowany. Do 2009 roku bezrobocie w Unii utrzymywało się na poziomie 9% i dopiero w III kwartale 2009 roku zaczęlo rosnąć.


Również w Polsce sytuacja się pogarsza. Opracowywany przez BIEC (Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych) wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia wzrasta od czterech miesięcy.


Zdaniem BIEC w ostatnich miesiącach tempo wzrostu wskaźnika przyspieszyło, co zapowiada pogorszenie sytuacji na rynku pracy, wynikające nie tylko z niekorzystnego działania czynników sezonowych, ale przede wszystkim ze spowolnienia gospodarczego i działań dostosowawczych, które podjąć muszą przedsiębiorcy aby przetrwać trudniejsze czasy. W efekcie spodziewać się można w najbliższych miesiącach wzrostu stopy bezrobocia powyżej 13%. Już obecnie wynosi ona 12,8%, jeśli wyeliminować wpływ czynników o charakterze sezonowym.


Jak podkreślają specjaliści walka z bezrobociem, to w najbliższym czasie największe wyzwanie Unii.


Autor: G. Rompel
Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0